Halvani ve Serahsi'nin El-Mebsut adlı eserlerinin nikah bölümlerinin mukayesesi
Comparison of the marriage parts of Halvani and Serahsi's works called Al-Mebsut
- Tez No: 567981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Halvani ve Serahsi'nin el-Mebsut adlı Eserlerinin Nikah Bölümlerinin Mukayesesi isimli bu tez, bir giriş, iki bölüm ve bir değerlendirmeden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun önemi, sınırları ve araştırmanın yöntemi belirtilmiştir. Birinci bölümde Halvani ve Serahsi'nin hayatları, hocaları, talebeleri, eserleri gibi konular hakkında bilgi verilmiş olup, ikinci bölümde ise müelliflerin el-Mebsut isimli eserlerinin nikah bölümü mukayese edilmiştir. Değerlendirme bölümünde de benzer-farklı yön ve yöntemlere temas edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“Comparison Of The Marriage Parts Of Halvani And Serahsi's Works Called al-Mebsut”is consisted an introduction, two chapters and an evaluation. In the introduction chapter, the importance and borders of the subject and in the first chapter, information about the subjects of lives of Halvani and Serahsi's, their masters, their students, their work etc is given. In the second chapter, the part of mariage of Halvani and Serahsi's works named al-Mebsut were compared. And in the evaluation chapter, similar-different aspect and methods were handled.