Futbol sektörünün Türkiye ve İspanya ekonomilerinde karşılaştırmalı analizi
The comprative analysis of ekonomics in Turkey and Spain in the football sector
- Tez No: 567982
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Spor, Economics, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmada futbolun spor dalları içinde en önemli yere sahip olduğu, sıradan bir oyun olmadığı ülkelerin ekonomilerini etkileyebilecek düzeyde gelişmiş bir sektöre nasıl dönüştüğü incelenmiştir. Dünya'da, Avrupa Birliği ülkelerinde ve Türkiye'de futbolun gelişimine değinilmiş, Türkiye ve İspanya futbolunun sektörel bazda kıyaslaması yapılmıştır. Futbol, kitleleri bir araya getiren basit bir ayak oyunundan ziyade endüstriyel bir sektör olarak, gelişmiş ülkelerin hemen hemen her gelir kalemi üzerinde etkili olduğu da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been examined how football has become the most important place among the sports branches and has developed into a sector which can affect the economies of countries where there is no ordinary game. In the world, it has been referred to the development of football in Turkey and in European Union countries, Turkey and Spain soccer comparisons are made on a sectoral basis. As an industrial sector, rather than a simple foot game that brings the masses together, football has been shown to have an impact on almost every income item of the successful countries.