Arkeolojik buluntular ışığında Roma İmparatorluk Dönemi'nde Ephesos antik kenti siyasal ve ekonomik durumu
Political and economic structure of Roman Ephesos with archaeological data
- Tez No: 567983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Roma İmparatorluğu'nun izlemiş olduğu ekonomik ve siyasi yaptırımlar sonucunda, Ephesos antik kenti köklü değişikliklere uğramıştır. Kente egemen olan imparatorluğun izlemiş olduğu siyasi ve ekonomik yaptırımlar, kentin gelişiminde ve değişiminde en önemli etken olmuştur. İmparatorluk gücü, kentin gelişmesiyle paralellik göstermiş ve kent dönemin altın çağını yaşamıştır. Çalışmamızın amacı, Ephesos kazı verilerinden yola çıkarak, Roma İmparatorluk Dönemi'ni değerlendirmektir. Öncelikle antik kentle ilgili kaynaklar incelenerek, siyasi durum üzerinde durulmuştur. Sonrasında Roma İmparatorluk Dönemi'nde Ephesos kentine ilişkin arkeolojik eserler ve kazılara ait bilgilerden faydalanarak ticari durum ele alınmıştır. Söz konusu tez çalışmasının birinci bölümünde Roma Uygarlık Tarihi'nin ana hatları irdelenmiştir. Roma Krallık, Cumhuriyet ve İmparatorluk dönemlerinin genel hatları, siyasi ve ekonomik gücün şekillendirdiği tüm gelişmeler bilimsel veriler ışığında değerlendirilmeye çalışılmıştır. Anadolu'da Roma Egemenliği, çalışmanın ikinci bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde, Roma Cumhuriyet Dönemi'nde başlatılan Anadolu'nun siyasi ve ekonomik gelişmeler, Geç Roma İmparatorluk Dönemi'ne kadar detaylı olarak ele alınmıştır. Roma'nın Küçük Asia'da yürütmüş olduğu tüm siyasi ve ekonomik gelişmeler sonucunda şekillenen yönetim biçimi detaylı olarak aktarılmıştır. Çalışmamanın ana konusu, Roma İmparatorluk Dönemi'nde Ephesos kentinin siyasi ve ekonomik gelişmeleridir. Konu, arkeolojik bulgular eşliğinde ele alınarak, imparatorluğun başından sonuna kadar Ephesos kentinde yürütülen siyasi durum ve ekonomik gelişmelerin kent gelişimi ve değişimindeki rolüne dikkat çekilmiştir. Ephesos antik kentinde günümüze dek yapılan kazılar sonucunda elde edilen veriler, mimari eserler, seramikler ve sikkeler olarak gruplandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a of the economic and political sanctions which the Roman Empire imposed, the ancient city of Ephesos changed fundamentally. These economic and political sanctions which are imposed by the dominated empire were the main factors of the development and evolution of the city. The power of the empire showed parallelism with the development of the city and the city had its golden age. The aim of our study is to evaluate the time of the empire, based on the excavation data. First of all, the political situation was dwelled on by examining the sources on the ancient city. Then the commercial situation was dealt with by the help of archaologcial artefacts on the ancient city of Ephesos in the period of the Roman Empire and the ınformantion about the excavations, ın the first part of this thesis study, the main outlines of the Roman civillization history were examined. Then we tried to evaluate the overall outlines pf Roman Kingdom, Roman Republic and Roman Empire. The developments which the political and economic power of the Roman Empire shaped were dealt with and evaluated in consideration of the scientific data. The Roman sovereign ın Anatolia is the second part of the study, ın the part the political and economic developments of Anatolia which started in the period of Roma were dealt with in detail until the period of the Late Roman Empire. the regime of Roman, which was shaped as a result of all the political and economicial developments whic the Roman carried out in Asia Minor, was Transmittied detial. The main topic of the study is the politicial and economic developments of the ancient city of Ephesus in the period of Roma Empire. The topic was dealt with in company with archaeological findings. The political and economical developments were carried out in the ancient city Ephesus from the beginning till the end of the empire. The role of the these political and economic developments in the development and change of the city was remarked in this study. The data which were obtained from the excavations int he ancient city of Ephesos from past to present was classified into three groups, architectural work, ceramics and coins.