Lebedos antik kenti Ürkmez-Mersinalanı kurtarma kazısından ele geçen seramikler
Ceramic finds from the salvage excavations at Ürkmez-Mersi̇nalani ancient of lebedos
- Tez No: 567984
- Danışmanlar: DOÇ. AYNUR CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
2016 yılında, İzmir Müze Müdürlüğü tarafından İzmir ili, Seferihisar ilçesi Ürkmez köyü yakınlarında I. derece sit alanı olan Lebedos antik kentinin, kuzey kesiminde bulunan Ürkmez Mersinalanı Mahalesi, III. derece sit alanında kazısı çalışması gerçekleştirilmiştir. 2016 yılında, Ürkmez Mersinalanı Mahallesi, 25-31 pafta, 226 ada içerisindeki 3 No'lu parselde başlayan sondaj çalışması, 2017 yılında genişletilerek, 4 No'lu parsel sondaj ve kurtarma kazısı şeklinde devam etmiş ve kısa sürede sonlandırılmıştır. Lebedos, Batı Anadolu'da hakkında çok fazla çalışmanın olmadığı önemli kentlerden biridir. Ürkmez Mersianalanın'da ele geçen malzemeler, Lebedos yerleşiminin bilinmeyenlerini sunması açısından önem taşımaktadır. Çalışmamızın giriş bölümünde, Lebedos sınırları içerisinde yer alan Ürkmez Mersinalanı kazısının ne zaman ve kimler tarafından gerçekleştirildiği, Ionia Bölgesi tarihi hakkında genel bilgi ve Ürkmez Mersinalanı seramikleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, daha önce kazısı yapılmamış ve hakkında az bilgi bulunan Lebedos antik kenti, kentin araştırma tarihi, siyasi tarihi, coğrafyası, sikkeleri ve yazıtlarıyla birlikte Lebedos yerleşimi incelenmiştir. İkinci bölümde, Lebedos ve Ürkmez Mersinalanı'nın araştırma tarihçesi ve araştırmalar sonucunda ulaşılan veriler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Ürkmez Mersinalanı'nda yapılan kurtarma kazısı ve açığa çıkartılan mekânlar hakkında bilgi verildikten sonra, dördüncü bölümde, tezimizin başlıca konusunu oluşturan seramikler tipolojik ve kronolojik olarak ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Çalışmamızda Ürkmez Mersinalanı mekân yapılarının değerlendirilmesinde, daha önce yayınlanmamış kazı raporları kullanıldığı kadar, sistemli bir kaynakça araştırılması yapılmıştır. Seramik eserlerin el ve dijital çizimleri, kataloglanması, buluntuların tanımlanması, kil ve hamur katkı maddelerinin incelenemesi ve kronolojisinin oluşturulması tarafımca yapılmıştır. Seramikler form özelliklerine göre gruplandırılarak, stil özelliklerine göre benzerleriyle karşılaştırılmıştır. Son olarak konuya ilişkin harita, fotoğraf, seramik çizimleri metnin içinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In 2016 the Museum Directorate of Izmir carried out salvage excavations at the quarter of Ürkmez-Mersinalanı, a 3rd category archaeological protected area, within the borders of the ancient city of Lebedos, a 1st category archaeological protected area, near the village of Ürkmez in Seferihisar District of Izmir Province. The sounding conducted in 2016 began in the quarter of Ürkmez-Mersinalanı, section 25-31, insula 226, and parcel 3. In 2017, the area was expanded to include parcel 4, where a sounding and salvage excavation were carried out and were shortly terminated. Lebedos is one of the important centres of Western Anatolia whose material is not much known. The introduction of our study provides information about the excavations at Ürkmez-Mersinalanı within the borders of Lebedos, general information about the history of Ionia and the ceramic forms found at Ürkmez-Mersinalanı. The first chapter gives detailed information regarding the history of Lebedos, a city which is not much known since it has not been previously excavated, taking account of the research history, political history and geography of the ancient city, as well as its coins and inscriptions. The second chapter deals with the history of research in Lebedos and Ürkmez-Mersinalanı and provides the resulting data. The third chapter gives information about the salvage excavations at Ürkmez-Mersin alanı and the unearthed spaces. The fourth and last chapter gives a detailed assessment of the forms and chronologies of the ceramic finds, which constitute the main subject of the thesis. The evaluation of the spaces unearthed at Ürkmez-Mersinalanı was made based on previously unpublished excavation reports and a detailed literary research considering the ceramic finds. The hand and digital drawings of the ceramics, their organisation under a catalogue, the definition of the finds, the studies of clay and inclusions and their chronological evaluation have been thoroughly made by myself. The study of the ceramic finds includes descriptions of shape and characteristics of the period and dating of the material based on stylistic traits and similar known examples. Lastly, maps, photographs, ceramic drawings and photographs related to the study are provided.