Bankaların iflası
Bankruptcy of banks
  1. Tez No: 144560
  2. Yazar: ÜNVER ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EJDER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Hukuk, Banking, Economics, Law
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Bankalar ticaret şirketi olmaları dolayısıyla iflâsa tabidirler. Bankalarda icra iflâs Kanunu'nda düzenlenen iflâs yollan ile takip edilebilirler. Bunlar içinde âciz hali ile borca batıklık hallerine dayanan doğrudan doğruya iflâs halleri bankalar açısından özel bir önem arz eder. Borca Batıktık nedeni ile bankanın iflâsının istenmesi durumunda, alınacak tedbirlerle bankanın içinde bulunduğu bozuk mali durumdan kurtulma ihtimali varsa, iflâsın ertelenmesine talep, üzerine mahkeme karar verebilecektir. Bankaların iflâsında, bankaların ekonomik ve sosyal hayattaki önemlerinden dolayı icra ve İflâs Kanunu'ndaki iflâsa ilişkin hükümlere Bankalar Kanunu ile istisnalar getirilmiştir. Bankadaki tasarruf mevduatı sahiplerinin alacaklarının bankaca ödenmemesi halinde, tasarruf mevduatı sahiplerinin alacakları Fonu'nca ödenecek ve Fon, bu alacaklıların yerine geçecektir. Mali yapısı bozulan bankanın durumunun düzeltilmesi için, Fon bankanın idari ve mali yapısına müdahale edebilecektir. Bütün alınan tedbirlere rağmen mali yapısı düzeltilemeyen bankanın iflâsı Fon tarafından istenebilecektir. Bankanın iflâsına karar verilmesi ile bu karar ilan edilir. Bu karar ile birlikte, bankanın bütün malvarlığı iflâs masasını oluşturur. İflâs masasını iflâs idaresi seçilinceye kadar iflâs dairesi idare eder. Bankanın iflâsına Fon'un talebi üzerine karar verildi ise iflâs idaresini, Fon'un teklifi üzerine yeter sayıda kişiden Hazine Müsteşarlığı seçer. Bu halde Fonun alacağı imtiyazlı alacak olacak ve masanın nakit durumuna göre tasfiye bitmeden ödenecektir. Bankanın iflâsının banka yada alacaklılar tarafından istenmesi halinde tasfiye ye icra ve İflâs Kanunu'nun hükümleri uygulanacaktır. Bütün alacaklıların taleplerini geri almış olmaları, alacakların ifta edilmiş olması ya da konkordatonun tasdik edilmiş olması halinde iflâsın kapanması mahkemeden istenebilir. İflâsın kapanması ile, banka hiç iflâs etmemiş sayılır. Masaya ait paraların kesin olarak dağıtılması ile birlikte iflâsın kapanmasına karar verilmesi mahkemeden istenir. Mahkemenin kapanma kararı ile iflâs tasfiyesi sona erer. 176
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Banks are subject to bankruptcy because they are commericial companies. Therefore, the Law of Bankrupt are applied for a bank' s bankruptcy. The bankruptcy cases that are based on law state of insolvency and the depts have reached the limit have particuler importance. In the case of an appeal -for the bankruptcy of a bank if these is a possibility of recovery from the bad financial situation, a count is titled to rule a delay for the bankruptcy. Due to the importance of banks in economic and social life, exceptions for the rules regording bankruptucy in Law of Bankrupt are specified in rule of banks for the bankruptcy of a bank. If the account owners of a bank cannot receive their credits from a bank, the credit will be paid by fund. In order to correct the financial situation of a bank, the fund can interfere in the administrative and financial structure of the bank. The bankruptcy of the bank can be demonded by the fund, if the financial stuation of the bank couldn't be connected. When a decision is ruled for the bankruptcy this decision is announced. Then an law bankrupts is formed by all the assets of the bank. The law bankrupts estate is managed by law bankruptcy office till a administration of bankruptcy is selected. If the bankruptcy is decideded as a result of funds demond the administration of bankruptcy is selected by Permenont of Treasure after fund's requent. In this case, claim of Central Bank of the Republic of Turkey will be claim of patented and it will be paid according to the ammount of cast awaliable before the liquidation. If the bankruptcy is demanded by the bank or banks creditiors liquidation will be carried out according to Rule of Bankrupt. When all the creditors receive their claim or all claim are paid, or the concordate is confirmed, the end of the bankruptcy can be requested from the court. Then, the bank is treated as if it never went bankrupt ofter the end of the bankruptcy. 177