30 numaralı Kastamonu Şer'iyye sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H.1124-1141/M.1712-1728
Transcription and analyzes of Kastamonu Sharia record no: 30(A.h.1124-1141/A.D.1712-1728)
- Tez No: 568050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
1124-1141 (Miladi 1712-1728) tarihleri arasında tutulan mahkeme kayıtları mevcuttur. O dönemde Kastamonu, Sancak Beyliği durumundadır. Belirtilen süreler dâhilinde Şark Seferleri gerçekleşmiş bu seferlerde halkın durumu, toplanılan vergiler, yapılan yolsuzluklar, bunların tespiti ve giderilmesi hususunda gereği yapılmıştır. Halkın arasında sosyal hayatta çıkan anlaşmazlıklar da mahkemelere başvurularak çözüme kavuşturulmuştur. Çalışılan sicil ve belirtilen dönem aralığında Kastamonu Sancağında görevli önemli isimler, Mültezimler, Mutasarrıflar, Kadı ve Ayanlar, Müderrisler; Kastamonu nahiye ve köyleri, kazalar, mahalleleri, o dönemde hizmet veren vakıflar, toplanılan vergiler gibi Kastamonu kent tarihine ışık tutacak önemli bilgilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are court records held between H1124-1141/ M 1712-1725. At that time Kastamonu is in the state of Sanjak. Orient Expeditions took place within the specified date, in this case, the situation of the public, the collected taxes, the corription, the determination and removal of these requirements has been made. Disputes in the social life among the public were also resolved in court. During the period of study and the specified period, important names in the Sanjak of Kastamonu, taxmans, sufis, kadı and landed proprietor in ottoman empire, mudarrises, Kastamonu's districts and villages, districts and neighborhoods, foundations serving in that period, collected taxes will shed light on the history of caste, which marked the period ,was determined