Ortaokul öğrencilerinin denklem çözmede ve kurmada yaşadıkları zorlukların incelenmesi
Investigation of the reasons behind secondary school students' inability to solve and to form equations
  1. Tez No: 568056
  2. Yazar: CEMRE CENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU AYLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada öğrencilerin birinci dereceden bir bilinmeyenli denklemleri çözememe ve cebirsel sözel problemlere uygun birinci dereceden bir bilinmeyenli denklem kuramama sebepleri araştırılmıştır. Bu çalışma bir nitel araştırmadır. Araştırmada ortaya çıkan hataların nedenleri giderilmemiştir. Bu amaç doğrultusunda öğrencilere iki adet başarı testi uygulanmıştır. Bu başarı testlerinden ilki verili denklemleri çözme, ikincisi ise problemlere uygun denklem kurma üzerinedir. Başarı testlerinin sonuçlarına göre verili denklemleri çözemeyen ve problemlere uygun denklem kuramayan öğrencilerle görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerde öğrencilerin denklem çözememe ve kuramama nedenleri ortaya çıkarılmak istenmiştir. Tüm bu başarı testlerinin ve görüşmelerin sonucunda öğrencilerin denklem kavramında temel olarak 3 konuda hatalar yaptıkları görülmüştür. Bunlar; aritmetik beceriler, değişken ve eşitlik kavramlarıdır. Öğrencilerin geçmişten getirdikleri aritmetik becerilerindeki sorunları denklem çözmelerine ve kurmalarına engel olabildiği görülmüştür. Bunun yanı sıra öğrenciler değişken kavramını anlamakta, değişken kavramı ile aritmetik işlemler yapmakta, problem durumlarında bilinmeyenlerin ilişkisini algılamakta zorlanmaktadırlar. Aritmetik beceriler ve değişken kavramının yanı sıra öğrencilerin eşittir işaretinin anlamı üzerinde de sorunlar yaşadıkları görülmüştür. Öğrenciler eşittir işaretinin iki tarafın eşitliği olarak görmeyip sonuç elde eden bir işaret olarak gördükleri için denklemleri anlamakta güçlük yaşamaktadırlar. Başarı testleri ve görüşmelerin sonuçlarına göre araştırmacılara ve öğretmenlere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the reasons behind the students' inability to solve and to form equations algebraic verbal problems were investigated. This study is a qualitative research. The causes of the errors in the research have not been resolved. For this purpose, two achievement tests were given to students. The first of these tests is about solving given equations and the second one is about forming equations for the given problems. According to the results of these achievement tests, the students who could not solve the given equations and could not form the equations were interviewed. In these interviews, the reasons of the students' inability to solve and formulate equations were investigated. As a result of the aforementioned achievement tests and interviews, three reasons were identified concerning the mistakes in the concept of equations. These are lack of arithmetic skills, the misconceptions on variables and equality. It was observed that students' arithmetic misconceptions can prevent them from solving and establishing equations. Moreover, students who fail in tests have difficulties in understanding the concept of variable, in performing arithmetic operations with the concept of variable, and in perceiving the relations of among the unknowns in a problem. In addition, it was observed that students had also problems on perciving the meaning of the equal sign. Students had difficulties in understanding the equations because they interpret the equal sign as a pointer for a result in one side of the equation instead of a symbol which represents the equality on both sides. According to the results of the acihevement tests and interviews, suggestions are made to the researchers and teachers.