Yeni dışavurumculuğun 1970 sonrası Türk resim sanatına etkisi
The effect of new expressionism on Turkish painting after 1970
  1. Tez No: 568063
  2. Yazar: SEVİM SUNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEVZİ NURİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
20. yüzyıl da ortaya çıkan Dışavurumculuk, bir akım olmaktan çok bir ifade biçimidir. Döneme damgasını vuran bu hareket renk, üslup, farklı anlatım biçimleri ve soyutlamalarıyla tüm ülkede ses getirmiştir. Dışavurumculuğu üç dönem olarak ele alırsak, son dönemi Yeni Dışavurumculuktur. Yeni Dışavurumculuğun farklı resimsel kaygıları vardır. Gerçeği arayışın sanatıdır. 1970'lerden itibaren sanat tüm ülkelerde yeni arayışlar içerisine girer. Sanat gelişiminin biçimlenmesinde de Türkiye'nin toplumsal ve ekonomik gelişmeleri belirleyici bir etkiye sahiptir. Sonuç olarak, bu araştırmanın sanatsal çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
That emerged in the 20th century is a form of expression rather than a current. This movement, which hit the stamp to period, created a tremendous impression to the whole country with its color, style, different forms of expression and abstractions. If expressionism is taken as three periods, the last period is new expressionism. New Expressionism has different pictorial concerns. It is the art of seeking the truth. Since the 1970s, art has been searching for new ways in all countries. Turkey's social and economic developments also have a decisive influence in the take shaped of art development. One of the main trends of Turkish painting is the fact that the resources written in the name of the artists are not comparable with the Western art, increasing the importance of the thesis As a result, it was suggested that this research would contribute to artistic studies.