Türkiye'deki Türk halkbilimi lisans programları ile Amerika Birleşik Devletleri'ndeki folklor lisans programlarının içerik açısından karşılaştırılması
The comparison of the curricula of Turkish folklore undergraduate programs in Turkey and folklore undergraduate programs in U.S.A
  1. Tez No: 568065
  2. Yazar: AYGÜL ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKUL ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Education and Training, Folklore
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araĢtırmada, Türkiye'de halkbilimi alanında eğitim veren lisans programları ile Amerika BirleĢik Devletleri'ndeki folklor alanında eğitim veren lisans programlarının içerik açısından karĢılaĢtırılması amaçlanmaktadır. AraĢtırmada nitel araĢtırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmıĢtır. AraĢtırma, Hacettepe Üniversitesi Türk Halkbilimi, Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi, Cumhuriyet Üniversitesi Türk Halkbilimi ve NevĢehir Hacı BektaĢ-ı Veli Türk Halkbilimi lisans öğretim programlarının içerik kısımları ile Harvard Üniversitesi Folklor & Mitoloji, Indiana Üniversitesi Folklor & Etnomüzikoloji ile Oregon Üniversitesi Folklor lisans öğretim programlarının içerik kısımlarından oluĢmaktadır. AraĢtırmada veri analiz yöntemi olarak betimsel analiz kullanılmıĢtır. AraĢtırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde, Türkiye'de Türk Halkbilimi alanında eğitim veren lisans eğitim programlarının birbiriyle oldukça benzer olduğu ortaya çıkarken ABD'de folklor alanında eğitim veren lisans öğretim programlarında birbirinden farklı derslerin ve ders içeriklerinin bulunduğu gözlemlenmiĢtir. Türkiye'de Türk Halkbilimi alanında eğitim veren lisans öğretim pr ogramlarında zorunlu derslerin oldukça geniĢ yer tuttuğu gözlemlenmiĢtir. Özellikle lisans eğitiminin ilk dört döneminde seçmeli ders seçenekleri yok denecek kadar azdır. ABD'de folklor alanında eğitim veren lisans öğretim programlarında seçmeli veya zorunlu ders ayrımının olmadığı gözlemlenmiĢtir. ABD'de folklor alanında eğitim veren lisans öğretim programlarının ders sayılarının çok olması ve öğretim programları arasında benzer ders ve ders içeriklerinin az olması sebebiyle daha fazla seçenek ve özgürlüğe sahip olduğu ifade edilebilmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey in folklore in the United States by providing education degree programs in the field of folklore is intended to compare the content of training programs licensors. In the study, document analysis method which is one of the qualitative research methods is used. Research, Hacettepe University Turkish Folklore, Gazi University Turkish Folklore, Cumhuriyet University Turkish Folklore and NevĢehir Hacı BektaĢ-Veli The content of the undergraduate programs of Turkish Folklore and Harvard University Folklore & Mythology, Indiana University Folklore & Ethnomusicology, University of Oregon parts. Descriptive analysis was used as data analysis method. When analyzed the findings obtained from the research, Turkey has been observed that the Turkish Folklore in the field of education offering bachelor's degree programs with each other rather emerges is similar in the United States folklore in different classes from each other in providing education undergraduate teaching programs and courses contain their content. In Turkey, the Turkish Folklore compulsory course in the field of education has been observed that undergraduate teaching program will be kept quite spacious. Especially in the first four semesters of the undergraduate education, elective courses are almost negligible. In the USA, it is observed that there is no elective or compulsory course distinction in the undergraduate education programs. In the USA, it can be stated that the number of undergraduate programs offering education in the field of folklore has a high number of courses and that there is more choice and freedom because of similar course and course content between the curriculums.