Çok katmanlı kültür mirasının tanımı ve korunmasında bellek-değer-mekan ilişkisi: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı yerleşkesi örneği
The relation between memory-value and place on definition and protection of multilayered cultural heritage: Mimar Sinan Fine Arts University Findikli campus case study
- Tez No: 568089
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ULUSOY BİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 471
Özet
Kişilerin bellekleri aracılığı ile kurdukları ilişki üzerinden mekana atfettikleri değerlerin kültür mirasının korunması için taşıdıkları potansiyellerinin araştırıldığı bu çalışmanın giriş bölümünde, çalışmanın belirlenen hipotezi ile birlikte amacı açıklanmış, kapsamı ve yöntemi belirlenmiştir. Bellek kavramı ile mekan ve kültür mirası kavramları arasındaki ilişkinin çözümlenebilmesi için, çalışmanın ikinci bölümünde bellek kavramının içerdiği anlamlar, belleğin işleyişine dair teoriler ve kavramın koruma değerleri ve kültür mirası ile ilişkisi irdelenmiştir. Belleğin oluşmasına imkan tanıyan zaman faktörü, mekanın onu bugün var olduğu haline getirmiş olan niteliklerini kazanmasına da alan açar. Zamanla kazanılan niteliklerin anlaşılabilmesi için, çalışma kapsamında üçüncü ve dördüncü bölümlerde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin ve Fındıklı Merkez Yerleşkesi'nin tarihsel süreçleri araştırılmıştır. Tarihçe araştırmasının ardından, Fındıklı Yerleşkesi'nin kültür mirası niteliğinin kaynağı olabilecek somut ve somut olmayan değerleri, koruma disiplini kapsamında değer kavramı ve koruma değerleri üzerine yürütülmüş mevcut çalışmalar yoluyla araştırılmıştır. Belleğin konu olduğu bu tez çalışması kapsamında, mekanla ilişki içerisinde olan kişiler esas bilgi kaynağı olarak kabul edilmiştir. Bu sebeple çalışmanın beşinci bölümünde, yerleşkenin uzun yıllardır kullanıcısı olan kişilerle yapılan birebir görüşmeler yoluyla, onlar tarafından mekana atfedilmiş olan değerler araştırılmış ve Fındıklı Yerleşkesi'nin kültür mirası niteliği, koruma değerlerinin elde edilen bu bilgilerle birlikte değerlendirilmesiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın altıncı ve son bölümünde, süreç boyunca edinilen bilgiler değerlendirilmiş ve bunların korumanın amacına ne şekilde hizmet edebilecekleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study seeks the potentials of values which are placed to the space through memory by its users for the protection of cultural heritage. First chapter explains the hypothesis and the aim of the study and determines its scope and method. In order to be able to analyse the relations between the concepts of memory, space and cultural heritage, the second chapter scrutinizes the meanings involved by the concept of memory, theories on the process of memory and the relations between the concept of memory and cultural heritage values. Factor of time which ables the memory to form, also creates the area for the place to gain its features which transforms it to its present state. For the features that are gaind through time to be understood, the third and fourth chapters focus on the histories of Mimar Sinan Fine Arts University and Fındıklı Main Campus. Following these chapters, tangible and intangible values which could be the source of Fındıklı Campus' quailificaton as cultural heritage are studied through existing literature. The people who have direct relations with the space are considered the main source of information for this study which focuses on the concept of memory. Therefore, the fifth chapter analyses the qualification of Fındıklı Campus as cultural heritage by mutual evaluation of information both gained by interviews held with long-term users of Fındıklı Main Campus and by the study of existing literature on cultural heritage values. The last chapter evaluates the information gained during the study and examines the ways for it to serve to the purpose of the act of protection.