Akdeniz üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin genel empati düzeyleri ile hekimlik empati becerilerinin karşılaştırılması ve tıp eğitimi boyunca empati düzeylerindeki değişimin değerlendirilmesi
Comparison of general empathy levels and medical empathy skills of Akdeniz University Faculty of Medicine students and evaluation of the change in empathy levels during medical education
- Tez No: 568098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tıp öğrencilerinin empati düzeylerini tespit etmek ve tıp eğitiminin empati becerilerinin gelişimi üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmamız Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim gören öğrencilerle, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında yapılmış kesitsel tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışmaya katılan öğrencilerin sosyodemografik özelliklerini değerlendirmek için veri toplama formu, genel empati becerilerini değerlendirmek amacıyla Toronto Empati Ölçeği ve hekimlik empati becerilerini değerlendirmek amacıyla Jefferson Empati Ölçeği öğrencilere yüz yüze uygulanmıştır. Veriler, IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the empathy levels of medical students and to evaluate the effect of medical education on the development of empathy skills. Method: This study is a cross-sectional descriptive study conducted in 2017-2018 academic year with students studying at Akdeniz University Faculty of Medicine. Data collection form, Toronto Empathy Questionnaire (TEQ) and Jefferson Scale of Physician Empathy (JSPE) was applied to the students by the researcher to evaluate sociodemographic features, to assess general empathy skills and physician empathy skills face to face, respectively. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 22 program.