İstanbul'un alternatif film gösterim mekânları: Çağdaş müzeler
Alternative film exhibition of İstanbul: Contemporary museum
  1. Tez No: 568099
  2. Yazar: ATİFET KELEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Museology, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma, İstanbul'da yer alan alternatif sinema mekânları olarak özel müzelere ve sinema etkinliklerine odaklanmaktadır. İstanbul Modern Sinema ve Pera Film çalışmanın sahasını oluşturmaktadır. Bu çalışma, yaşam fragmanlarının sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik ve sosyo-politik boyutlarının sinemayı oluşturan dışsal ögeler olarak adlandırabileceğimiz gösteri-mekân-seyir çerçevesi ile bütünleştirilmesinin sinema sosyolojisi ve sinema kültürü alanlarında hangi anlamlara geleceğini anlama çabasının hikâyesidir. Teknolojinin ulaştığı engin erk ile her şeyin takip edilemez bir hızla değişip dönüştüğü, mobilize olduğu dijital ekran çağında, sinema filminin gösterildiği yer, gösterenlerin kim olduğu ve bunu izleyenlerin kimler olduğu ve tüm bunların bilinmesinin sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik ve sosyo-politik olarak hangi anlama geldiği/gelebileceği hakkındaki sorular çalışmanın izleğini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on private museums and cinema activities as alternative cinema venues in Istanbul. Istanbul Modern Cinema and Pera Film constitute the field of study. This study is the story of the integration of the socio-cultural, socio-economic and socio-political dimensions of life fragments with the show-venue-watching framework which we can call the external elements that make up the cinema. In the era of digital display in which the technology has been mobilized and transformed with the vast power reached by everything; The place where the cinema is shown, who is showing and who are the adudiences are examined in this study. In addition, questions about the socio-cultural, socio-economic and socio-political meaning of all these questions constitute the theme of the study.