Kocaeli Anne Şehir' Projesine katılan annelere uygulanan fiziksel aktivitelerin sağlıklı yaşam davranışlarına etkisinin araştırılması (Kocaeli ili örneği)
Research on the effects of applied physical activities on healthy living behaviors of the mothers participating in 'Kocaeli Mother City' Project (Kocaeli province example)
  1. Tez No: 568116
  2. Yazar: NAGEHAN MALKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sağlıklı yaşam davranışı, insanın sağlığını etkileyen yaşam boyunca sergilediği davranışlarını kontrol etmesi, günlük aktivitelerini düzenlemesi ve kendi sağlık statüsüne uygun davranışları seçmesi olarak tanımlanabilir. Yaşa göre sağlığın korunması, sağlık düzeninin devamı ve sağlığın sürekli iyileştirilmesine dayanan davranışlar toplamı olarak ta tarif edilebilir. Fakat yaşam tarzına fiziksel aktiviteler eklendiğinde sağlığa bakış statüsünde değişiklikler olabilecektir. Bu bağlamda çalışmamızda“Kocaeli Anne Şehir”projesine katılan ev kadını annelere(EKA) uygulanan programlı fiziksel aktivitelerin annelerin sağlıklı yaşam davranışlarına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamıza 552 (yaş:41,69±8,704)“Kocaeli Anne Şehir”projesinde yer alan EKA katılmıştır. Çalışmamıza gönüllü olarak katılan annelere Fiziksel Aktivite Programı(FAP) öncesi ve sonrası Sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği(SYBDÖ) uygulanmıştır. FAP haftada 3 gün 1 saat olmak üzere toplam 8 haftadan oluşmaktadır. Ölçek 52 sorudan ve 6 alt boyuttan oluşmaktadır. Sağlık sorumluluğu, fiziksel aktivite, beslenme, kişilerarası ilişkiler, stres yönetimi ve kendini gerçekleştirme (manevi gelişim) ölçeğin alt boyutlarıdır. Çalışmaya katılan EKA'lerin sağlıklı yaşam davranışları üzerine, fiziksel aktivitenin etkisi irdelenmiş ve anket sonuçları istatistiksel(SPSS21.00) olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Healthy living behaviors can be defined as controlling human behaviors during life which affect their health, regulating daily activities and choosing behaviors appropriate for their health status. It can also be defined as the sum of behaviors based on the health protection by age, continuity of health order and the continuous improvement of health. However, when physical activities are added to the lifestyle, there may be changes on the health perspective. In this regard, in our study, it is aimed to investigate the effects of programmed physical activities -applied to housewife mothers (HM) participating in“Kocaeli Mother City”Project- on healthy living behaviors. 552 (age:41,69±8,704) HM participating in“Kocaeli Mother City”Project attended to our study. Healthy Living Behavior Scale (HLBS) was implemented before and after the Physical Activity Program (FAP) to the volunteer mothers for our study. FAP consists of a total 8 weeks, 3 days a week, 1 hours a day. The scale consists of 52 questions and 6 sub-dimensions. The sub-dimensions of the scale are; health responsibility, physical activity, nutrition, interpersonal relations, stress management and self-actualization (moral/ spiritual development). Effects of the physical activities on the healthy living behaviors of HM participating in the study were scrutinized and results of the survey were statistically evaluated.