Turşu kaynaklı laktik asit bakterilerinin bazı probiyotik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some probiotic properties of lactic acid bacteria obtained from pickle
  1. Tez No: 568115
  2. Yazar: NUR BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Probiyotikler, yeterli miktarda alındığı zaman konakçı üzerinde sağlığa yararlı etkilere sahip olan canlı mikroorganizmalardır. Günümüzde tüketicilerin sağlıklı beslenme hakkında daha bilinçli hale gelmesi probiyotiklere verilen önemi arttırmıştır. Bu çalışmada turşu kaynaklı laktik asit bakterilerinin bazı probiyotik özelliklerinin incelenmesi ve farklı sıcaklıklarda gelişimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla moleküler yöntemlerle tanıları gerçekleştirilmiş 92 LAB suşu mide ortamına direnç ve safra tuzlarına tolerans açısından incelenmiştir. Suşların %32,6'sının mide ve safra bariyerini geçebildiği görülmüştür. Yapılan analizler sonucunda en üstün özelliklere sahip olan Lactobacillus plantarum RN107 ve Lactobacillus plantarum RN154 suşlarının, insan kolon kanser hücreleri olan HCT-116 ve HT-29 hatlarına tutunum yetenekleri incelenmiştir. Her iki suşta HCT-116 ve HT-29 hücrelerine tutunabilmiştir. Tutunum oranlarının %8,2-%30,4 arasında değiştiği ve RN154 numaralı suşun daha yüksek tutunum kapasitesine sahip olduğu görülmüştür. Sonuç olarak RN107 ve RN154 suşlarının iyi birer probiyotik adayı olabilecekleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Probiotics are living microorganisms that have health beneficial effects on the host when taken in sufficient amounts. Today, consumers become more conscious about healthy nutrition and eating habbits have increased the importance given to probiotics. The aim of this study was to investigate some probiotic properties of pickled lactic acid bacteria and to determine their development at different temperatures. For this purpose, 92 LAB strains were examined for their resistance to gastric juice and tolerance to bile salts. It was observed that 32,6% of the strains could cross the stomach and bile barrier. The adhesion ability of Lactobacillus plantarum RN107 and Lactobacillus plantarum RN154 strains, which have the most superior properties, to the human colon cancer cell lines HCT-116 and HT-29, were examined. Both strains were able to adhere to HCT-116 and HT-29 cells. The adhesion percentage of strains ranged from 8,2 to 30,4 % and RN154 strain has a higher adhesion capacity. As a result, the data suggested that RN107 and RN154 strains are potentially useful candidate probiotics.