İslâm Hukukunda mülkiyeti aslen iktisap yolları
Ways to acquire property in Islamic Law
  1. Tez No: 568128
  2. Yazar: RECEP KESİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, mülkiyeti aslen iktisap yolları ele alınmaktadır. Araştırma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, malın ve mülkiyetin tanımı ve kısımlarından bahsedilmiştir. Devamında mülkiyeti kazanma yolu olan fakat meşrû kabul edilmeyen iktisap yolları kısaca anlatılmıştır. İkinci bölümde mülkiyeti aslen kazanma yollarından ilk olarak ihrâz anlatılmıştır. İhrâzın çeşitleri olan avcılık, ölü arazilerin ihyâsı, ot ve ağaçların ihrâzı gibi mubah malların iktisabında gerekli şartlar ve temellük durumlarından bahsedilmiştir. Devamında mülkiyeti aslen kazanma yollarından sayılan lukata, rikâz ve tağyîre uğramış malın kazanımında gerekli şartlar ve kazanılma durumları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explains the ways to win the property for the first time. This thesis consists of two parts. In the first chapter, definition and types of goods and property are mentioned. Then it is a way to win the property, but illegal ways of winning are briefly explained. The second part describes the acquisition of the property that was allowed to be acquired before the first time the property was acquired. The mentioned parts of hunting, the acquisition of dead land, the acquisition of grass and trees, such as the necessary conditions for the acquisition of goods and the status of ownership is explained. In the continuation of this discourse, the necessary conditions and conditions for acquiring al-luqatah (the found good), ar-riqaz (the mine and treasure), hukukê tağyer (legally altered property), which were originally considered as the means of gaining ownership, were explained.