Meme tümörlerinin radyoterapisinde iki farklı optimizasyon algoritmasının doz dağılımlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of two different Optimization Algorithm' effect on the dose distributions in the radiotherapy of breast tumors
- Tez No: 568155
- Danışmanlar: PROF. HATİCE BİLGE BECERİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsan vücudu farklı yoğunluklara sahip organlardan oluşmaktadır. Tedavi planlama sistemleri, akciğer gibi farklı yoğunluktaki organların doz dağılımlarını doğru hesaplayabilmek için sürekli geliştirilmekte olan doz hesaplama algoritmalarını kullanmaktadır. Bir doz hesaplama algoritması olan Analytical Anisotropic Algorithm (AAA) içine inhomojen yapılarda doku düzeltmesi yapabilen Intermediate doz hesaplama modülü eklenmiştir. Bu çalışmada, 20 sol meme kanserli hastanın IMRT ile hazırlanan radyoterapi planlarında intermediate modülünün doz dağılımına olan katkısının araştırılması amaçlanmıştır. Tedavi hacimleri 434,7 cm3 ile 1595,2 cm3 arasında değişmekte olan 20 sol meme kanserli hastanın tedavi planları IMRT tekniği ile hazırlanmıştır. Planlar hazırlanırken, Eclipse 8.9.0 TPS ve Eclipse 15.6.03 TPS'ndeki AAA ve AAA Intermediate doz hesaplama algoritmaları kullanılmıştır. PTV'nin %95'inin verilmek istenen dozu alması için normalizasyon yapılmış ve doz volüm histogramları (DVH) oluşturulmuştur. Her hasta için intermediate doz modülü kullanılarak ve kullanılmadan hazırlanan tedavi planları, planlara ait DVH'ler kullanılarak, hedef volüm için homojenite indeks (HI), konformite indeks (CI), riskli organlar olan kalp, medulla ve akciğerin aldığı dozlar bakımından karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışmanın sonunda; Intermediate doz hesaplama algoritması ile hazırlanan planlarda bazı kritik organlar daha düşük dozlar almış, CI ve HI değerleri yapılan diğer planlamalara göre daha iyi sonuçlar vermiştir. Intermediate doz hesaplama modülü kullanıldığında, tedavi planı kalitesinin arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Human body composed of organs of different densities. Treatment planning systems use dose calculation algorithms that are constantly being developed in order to accurately calculate the dose distributions of organs of different density, such as lungs. Intermediate dose calculation module, which is capable of tissue correction in inhomogeneous structures, has been added into the Analytical Anisotropic Algorithm (AAA), a dose calculation algorithm. In this study, it was aimed to investigate the contribution of intermediate module to dose distribution in radiotherapy plans of 20 patients with left breast cancer using IMRT technique. In this study treatment plans of 20 left breast cancer patients which has treatment volumes varying between 434,7 cm3 and 1595,2 cm3, have been made by IMRT technique. While treatment plans are being made, the AAA and AAA Intermediate dose calculation algorithms' of Eclipse 8.9.0 TPS and Eclipse 15.6.03 TPS have been used. Normalization has been made to make %95 of PTV have the prescription dose were created. The treatment plans have been prepared for each patient by using and without intermediate module; have been compared in terms of homogeneity index (HI), conformity index (CI) for target volume, heart, medulla and lung doses at risk by the help of the DVHs. In the end of the study, some OAR doses had lower, CI and HI values had better results in the plans, which have been made by using Intermediate dose algorithm than other plans. It can be told treatment plan quality increases when Intermediate dose calculation module is used.