Tiroid kanserli hastalarda görülen sekonder malignensilerin retrospektif incelenmesi
Retrospective evaluation of secondary malignancies in patients with thyroid cancer
  1. Tez No: 718672
  2. Yazar: UĞUR HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMİS ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Çalışmamızda merkezimiz endokrinoloji polikliniğine başvurmuş 18 yaş üstü tiroid kanseri bulunan vakalarda görülen ikincil kanserlerin sıklığı, bu hastalardaki tiroid kanserlerinin özellikleri, ikincil kanser tipleri ile tiroid kanserlerinin ve alınan tedavilerin birbirlerine etkilerinin araştırılarak literatüre kliniğimizin bu konuda verileri ortaya konarak katkı yapılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine Ocak 2010 ile Ocak 2021 tarihleri arası başvurmuş, tiroid kanserine eşlik eden malignensisi olan 18 yaşından büyük 133 hasta dahil edilmiştir. Hastalar retrospektif incelenerek tiroid kanseri ve ikincil malignitelerin tanı tarihleri, izlem süreleri, tiroid kanserlerinin histolojik alt tipleri, tiroid tümörlerinin özellikleri, radyoterapi ve kemoterapi alıp almadığı, radyoaktif iyot alıp almadığı ve alınan radyoaktif iyot dozları verileri kaydedilmiştir. Bulgular: Hastaların %66,92'si kadın, %33,08'i ise erkek olup kadın erkek oranı 2,04 olarak saptandı. İkincil malignensili tiroid kanseri vakalarında ortalama tiroid kanseri tanı yaşı 53,32 yıl olarak bulunmuştur. Çalışmamızdaki tüm hastaların %90,98'i papiller tiroid karsinomu, %3,76'sı foliküler tiroid karsinomu, %3,01'i medüller tiroid karsinomu, %1,50'si anaplastik tiroid karsinomu, %0,75'i ise papiller ve medüller karsinom özellikleri gösteren mikst tipte kanser tanısı almıştı. Çalışmamızdaki tiroid kanseri olgularının ortalama tümör çapı 16,55 mm olarak bulunmuştur. Araştırmamızdaki hastaların %49,19'u multifokal tümöral yapıya sahipken, %50,81'inin tümörleri unifokaldir. Çalışmamızdaki hastaların %40,32'sinde lenf nodu metastazı varken, %59,68'inde lenf nodu metastazı yoktur. Üç hasta grubuna genel olarak bakıldığında kadın meme kanseri vakaların %27,82'sinde görülerek en sık görülen malignensi olmuştur. Kolon adenokarsinomu hastaların %8,27'sinde görülerek ikinci en sık, prostat adenokarsinomu ise hastaların %6,02'sinde görülerek üçüncü en sık malignensi olmuştur. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızda tiroid kanseri tanı yaşları, literatürde belirtilen sekonder malignensi olmayan hastalara göre yüksek bulunmuştur. Bu büyük olasılıkla ileri yaşlarda diğer solid ve hematolojik organ malignensilerin insidansında görülen artışa bağlıdır. Sekonder kanserler arasında en sık görülen kadın meme kanserleri literatür ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to investigate frequency of concominant malignancies in thyroid cancer patients, features of this thyroid cancers, relationships between type of secondary cancers and histologic type of thyroid cancer and their treatments. Participitans of this study was selected in patients over age 18, whom examined in Ondokuz Mayıs University Endocrinology outpatient clinic. We also aimed to contribute to general literatüre by our clinic's results. Materials and Methods: 133 patients older than 18 years of age with malignancy accompanying thyroid cancer were admitted to the Ebdocrinology and Metabolism Diseases outpatient clinic of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine between January 2010 and January 2021. The patients were examined retrospectively and the dates of diagnosis of thyroid cancer and secondary malignancies, the duration of follow-up, the histological subtypes of thyroid cancers, the characteristics of thyroid tumors, whether they received radiotherapy and chemotherapy, whether they received radioactive iodine and the doses of radioactive iodine taken were recorded. Results: 66.92% of the patients were female and 33.08% were male, and the female-to-male ratio was found to be 2.04. The mean age of diagnosis of thyroid cancer in cases of secondary malignant thyroid cancer was found to be 53.32 years. Of all the patients in our study, 90.98% were papillary thyroid carcinoma, 3.76% were follicular thyroid carcinoma, 3.01% were medullary thyroid carcinoma, 1.5% were anaplastic thyroid carcinoma, 0.75% were papillary and thyroid carcinomas. He was diagnosed with a mixed type of cancer with medullary carcinoma features. The mean tumor diameter of the thyroid cancer cases in our study was found to be 16.55 mm. While 49.19% of the patients in our study had a multifocal tumoral structure, the tumors of 50.81% were unifocal. While 40.32% of the patients in our study had lymph node metastases, 59.68% did not have lymph node metastases. When we look at the three patient groups in general, female breast cancer was seen in 27.82% of the cases and was the most common malignancy. Colon adenocarcinoma was the second most common malignancy, occurring in 8.27% of patients, and prostate adenocarcinoma was the third most common malignancy, occurring in 6.02% of patients. Discussion and Conclusion: In our study, the age at diagnosis of thyroid cancer was found to be higher than the patients without secondary malignancy. This is probably due to the increased incidence of other solid and hematological organ malignancies in advanced age. Among the secondary cancers, the most common female breast cancers are consistent with the literature.