Meme kanseri radyoterapisinde farklı ışınlama tekniklerinin karşı meme, akciğer ve kalp dozu üzerine etkisi
Breast cancer, irradiation techniques, contralateral breast dose, lung dose, heart dose
  1. Tez No: 170137
  2. Yazar: LEVENT ATEŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİYAZİ MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MEME KANSERİ RADYOTERAPİSİNDE FARKLI IŞINLAMA TEKNİKLERİNİN KARŞI MEME, AKCİĞER VE KALP DOZU ÜZERİNE ETKİSİ Levent ATEŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç. Dr.Niyazi MERİÇ Eş Danışman: Doç. Dr. Bahar DİRİCAN Çeşitli kanser türlerinin tedavi seçeneklerinde farklı rollere sahip radyoterapi fiziksel temellere dayalı olduğu için radyasyon ve radyasyonun madde ile etkileşimleri, radyoterapi cihazları ve aksesuvarları, bu tedavi için kullanılan teknikler ve birçoğu medikal fizikçilerin ilgi alanındadır. Meme kanseri, kadınlar arasında tüm dünyada en sık görülen kanser türüdür. Bu tezde tedavisi yapılabilen bu hastalığın radyoterapisinde kullanılan teknikler yan etkiler açısından incelenmiştir. Çalışmada Rando fantom (doku eşdeğer-antropomorfik), termolüminesans dozimetre(TLD), TLD okuyucu, bilgisayarlı planlama sistemi, simulator, Co-60 teleterapi cihazı ve medikal lineer hızlandırıcı kullanılmıştır. Kullanılan teknikler sabit cilt-kaynak mesafesi(SSD) ve sabit izomerkez-kaynak mesafesi(SAD) teknikleridir. Elde edilen sonuçlara göre SSD tekniğinde kalp, akciğer dozlarının tedavi dozunun % 0,5; ile % 6'sı arasında değişen oranlarla, karşı meme dozunun ise özellikle alan kenarına yakın noktalarda % 16'lara varan oranlarda yüksek bulunmuştur. Diğer taraftan SAD tekniğinde tedavi edilecek hedefin yüzeyindeki saçılmış ve sızıntı radyasyondan kaynaklanan doz artışı söz konusudur. Farklı hasta modelleri, çeşitli şekillerde öpere olmuş hastalan ve farklı boyutlardaki karşı meme dokusunu temsil etmesi için tasarlanarak söz konusu organlardaki etkiler incelenmiştir. Sonuç olarak tedavi edilecek memenin varlığı kalp ve akciğer dozlarını %3 ile %4 oranında düşürmüştür. Tüm ölçümler iki farklı ( Co-60 ve 6 MV-X) demet enerjisinde yapılmış ve Co-60'da penumbra nedeniyle % 2 ile %5 oranında yüksek bulunmuştur. 2005, 61 Sayfa ANAHTAR KELİMELER : Meme kanseri, ışınlama teknikleri, karşı meme dozu, akciğer dozu, kalp dozu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF DIFFERENT ÎRRADİATÎON TECHNIQUES ON CONTRALATERAL BREAST, LUNG AND HEART TISSUE DOSE İN BREAST CANCER RADIOTHERAPY Levent ATEŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Engineering Supervisor Assis. Prof. Niyazi MERİÇ Co-Supervisor Assoc. Prof. Bahar DMCAN Radiotherapy has different therapeutic roles as treatment alternatives of various cancer types. It is based on Physical fundementals and thus radiation and interaction of radiation with matter, radiotherapy equipments and accesories, the techniques used for this treatment and most of all are interested in by medical physicists. The breast cancer is the most encountered type of cancer among women in the world. In this thesis, techniques that are used in radiotherapy for curable disease in closely interest of are studied with their side effects. In this work, Rando fantom (tissue equivalent material, anthropomorphic), thermoluminescence dosimetryfTLD), computer based planning system, TLD reader, Simulator, Co-60 and linear accelerator therapy machines were used. Used tecniques are SSD and SAD tecniques. In SSD, results are within the ratio of 0.5% to 6% of treatment dose values in terms of heart and lung morbidity and has reached 16% in terms of contralateral breast dose and especially in the closest points of the field edges. On the other hand in SAD tecnique we can talk about an increase of surface dose of target which is being treated is caused by leaked and scattered radiation. Different patient models are envisioned to represent the patient operated in various types and different sizes of contralateral breast tissue and this envision is also investigated for organs at risk were under critical consideration. In conclusion the existance of the breast that will be treated. Reduced the doses of the heart and lung in the ratio among 3% to 4%. All measurement were done in two different beam quality ( Co-60 and 6MV-X ray) doses are found in the ratio of 2% to 5% high in Co-60 because of the penumbra effect 2005, 61 pages KEY WORDS: Breast cancer, irradiation technique, contralateral breast dose, lung dose, heart dose