Kırsal alanlarda sosyo ekonomik yapı ve yaşam memnuniyeti: Aydın ili örneği
Socio economic structure in rural and life satisfaction case of Aydın province
- Tez No: 568164
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İlk çağlardan bugüne kadar dünyada yoğun bir şekilde tartışılmakta olan yaşam memnuniyeti; felsefe, tıp, psikoloji, sosyoloji ve ekonomi gibi önemli bilimlerin üzerinde durduğu makroekonomik bir göstergedir. Gıda talebini önemli ölçüde karşılayan kırsal alanlarda sürdürülebilirliğin sağlanması açısından, sosyo ekonomik özellikler ve yaşam memnuniyeti çok önemlidir. Bu araştırmanın amacı, Aydın İlinde tarımsal üretim yapan işletmelerin ekonomik sermaye unsurları ve yıllık faaliyet sonuçlarının incelenerek, üreticilerin yaşam memnuniyet düzeyini belirlemektir. Yaşam memnuniyetini oluşturan unsurlar; mutluluk kaynakları, kamu hizmetlerinden memnuniyet, tarım politikalarından memnuniyet, gelecekten umut/beklenti ve ekonomik gelişmelerden etkilenme durumlarından oluşmaktadır. Bu amaç dâhilinde araştırmada, Aydın İline bağlı üç ilçe ve bu ilçelere bağlı 12 köyde toplam 96 adet tarımsal işletme, oransal örnek hacmi ile belirlenmiş ve veriler yüz yüze anket yoluyla toplanmıştır. Yapılan istatistiki analizler sonucunda tarımsal işletmelerde üreticilerin ortalama yaşı 49,59 olup, tarımsal işletme ortalamasına göre arazi varlığı 85.67 dekardır. İşletme başına düşen ortalama aktif sermaye varlığı 1.413.524 TL olup %89,17'si çiftlik (arazi) sermayesi, %10,83'ü ise işletme sermayesidir. İşletme başına düşen ortalama brüt kâr 176.908 TL olup, %87,13'ü bitkisel üretim, %12,87'si ise hayvansal üretim değeridir. Ayrıca dünya mutluluk endeksi yargılarından faydalanılarak, geliştirilen ölçek yardımı ile üretici yaşam memnuniyet düzeyi üç gruba ayrılmıştır. Bu üretici memnuniyet grupları; 1-3,02 arası ölçek düşük memnuniyet, 3,06-3,51 arası ölçek orta memnuniyet ve 3,56-5 arası ölçek ise yüksek memnuniyet düzeyidir. Araştırmada yapılan faktör analizine göre, yaşam memnuniyetine etki eden 14 değişken 4 faktörde toplanmıştır. Bu araştırmada sonuç olarak; ele alınan tarımsal işletmelerin ekonomik sermaye unsurları ile üreticilerin memnuniyet düzeyi arasındaki ilişki, anlamlı çıkmamış olup sadece ilçeler arasında anlamlı bir ilişki çıkmıştır. Çine ilçesindeki üreticilerin, Nazilli ve Söke ilçesindeki üreticilerden daha yüksek memnuniyet düzeyi grubunda yer aldığı saptanmıştır. Araştırmada, ekonomik sermaye unsurları ile yaşam memnuniyeti arasında bir ilişki bulunmadığından, bu durum ile ilgili paranın mutluluk getirmediğini söylemek mümkün olabilir. Anahtar Kelimeler; Kırsal Kalkınma, Kırsal Mutluluk, Yaşam Memnuniyeti, Aydın
Özet (Çeviri)
Since the early years, life satisfaction has been an important topic of discussion and strongly emphasized by important sciences like philosophy, medicine, psychology economy and sociology as an indicator of macroeconomics. Socio-economic characteristics and life satisfaction are very important to provide sustainability in rural areas where food demands are significantly assured. The aim of this research is to determine the life satisfaction level of producers by analyzing the economic capital elements and annual activity outcomes of agricultural enterprises in Aydın. Elements of life satisfaction; sources of happiness, public services satisfaction, satisfaction with agricultural policies, hope / expectation concerning the future and how economic developments affects them. For this purpose, the data were collected with a stablished proportional sample size face to face survey of 96 agricultural holdings 12 villages of these in three districts of Aydın Province. According to the result of the statistical analysis, the average age of producers in agricultural holdings is 49.59 and the land assets according to the average of agricultural holdings are 85.67 decares. The average asset capital per enterprise is 1.413.524 TL in which farm capital is 89.17% and working capital is 10.83%. The average gross profit per enterprise is TL 176.908, of which the value of vegetable production is 87.13% and the value of animal production corresponds to12.87%. In addition, using the scale developed with basis on world happiness index judgments, producer satisfaction level was divided into three categories. The scale of 1-3.02 is considered as low satisfaction, the scale of 3.06-3.51 is considered as medium satisfaction and the scale of 3.56-5 is considered as high satisfaction. According to the factor analysis conducted in the study, 14 variables affecting life satisfaction were grouped in four factors. As a result of this research; the relationship between the economic capital elements of agricultural holdings and producers' satisfaction level was not significant and a significant relationship was only found among districts. Producers in Çine district were found to be in a higher level of satisfaction than producers in Nazilli and Söke districts. In the research, since there is no relationship between economic capital elements and life satisfaction, it can be concluded that money does not bring happiness. Key words; Rural Development, Rural Happiness, Life Satisfaction, Aydın