Serebral palsili çocukların fonksiyonel seviyelerinin bakım verenlerin psikososyal durumlarına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of functional levels of children with cerebral palsy on psychosocial status of caregivers
  1. Tez No: 568195
  2. Yazar: NESRİN BALAK ÖZPOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL DEMİRDEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı Serebral Palsili çocukların fonksiyonel seviyelerinin bakım verenlerin psikososyal durumlarına etkilerinin incelenmesidir. Bu araştırma kesitsel tarama modelinin uygulandığı bir çalışma olmuştur. Bu çalışmaya 100 SP'li bireyler ile herhangi bir zihinsel engele sahip olmayan, aynı zamanda uygulanacak ölçekleri anlayıp doldurabilecek, yönergelere uygun cevaplar verebilecek okur yazarlık seviyesinde olan 100 bakım veren dahil edilmiştir. Çalışmamıza katılan çocukların fonksiyonel seviyeleri Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (Gross Motor Function Classification System-GMFCS), El Becerileri Sınıflandırma Sistemi (Manual Ability Classification System-MACS), İletişim Becerileri Sınıflandırma Sistemi (Communication Function Classification System-CFCS) ile değerlendirilmiştir. Bakım verenlerin bakım yüklerini ölçmek için Zarit Bakım Yükleri Ölçeği stresle baş etme biçimlerini değerlendirmek için ise Kendini Toparlama Gücü Envanteri kullanılmıştır. Çalışmaya katılan bakım verenlerin yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla Nottingham Sağlık Profili'nin Türkçe versiyonu, ağrı durumlarının (kas iskelet sistemi problemi) belirlenmesinde McGill ağrı ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışmanın bulguları değerlendirildiğinde SP'li çocukların bakım verenlerinin yükü bu çocukların fonksiyonel seviyelerinden etkilenmektedir. SP'li çocukların fonksiyonel seviyeleri bozuldukça bakım veren yükü birçok alanda bakım verenin sağlığını bozmaktadır. Özellikle bakım verenin kas iskelet sistemindeki bozulmalar onun hayatının geneli ile ilgili sağlık anlayışını etkilemektedir. Bu çalışmadaki Nothingam Sağlık Profili verileri düşünüldüğünde SP'li çocuktaki özellikle KMFSS'deki fonksiyonel bozulmalar bakım verenin vücuduyla ilgili ağrıları artırmaktadır. Bakım verenin artan ağrıları onun fiziksel aktivitesini etkileyerek genel duygu durumunu bozmaktadır. Yaptığımız çalışmanın sonucu olarak SP'li çocukların fonksiyonel seviyeleri bakım verenin yükünü, kendini toparlama gücünü, yaşam kalitesini ve özellikle kas iskelet sistemi sağlığını etkileyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of functional levels of children with cerebral palsy on the psychosocial status of caregivers. This study was a sectional scan model. This study included individuals with CP and their parents. parents did not have any mental disabilities but at the same time have a level of literacy that could understand and fill in the scales to be applied and give answers according to the guidelines. Functional levels of the children participating in our study were evaluated with Gross Motor Function Classification System (GMFCS), Manual Ability Classification System (MACS) and Communication Function Classification System (CFCS). For caregivers, caregiver burden were measured with the Zarit Caregiver Burden Scale, and the stress coping styles were measured by the Resilience Inventory. The Turkish version of the Nottingham Health Profile (NHP) was used to assess the quality of life of caregivers participating in the study, and the McGill pain scale was used to determine pain status (musculoskeletal problem). Considering the findings of this study, the burden of caregivers of children with CP is affected by the functional levels of these children. As the functional levels of children with CP deteriorate, the caregiver burden disrupts the health of the caregiver in many areas. In particular, the disruptions in the musculoskeletal system of the caregiver affect the overall health understanding of his or her life. Considering Nothingam's health profile data in this study, functional deformities in especially children with CP increase the pain associated with the caregiver's body. The increasing pain of the caregiver affects the physical activity and disrupts the general mood. As a result of our study, functional levels of children with CP mat effect the caregiver burden, the stress coping styles, the quality of life and especially musculoskeletal health of caregiver's.