Tebliğ Cemaati: Türkiye örneği
Tablighi Jemaat: Example of Turkey
  1. Tez No: 568194
  2. Yazar: MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hindistan'ın Mevat bölgesinde Mevlâna Muhammed İlyas Kandehlevi öncülüğünde başlayan Tebliğ Cemaati, bugün birçok ülkede tebliğ faaliyetlerini sürdürmektedir. Cemaatin amacı, Hz. Peygamber (sav) dönemindeki gibi İslami bir toplum inşa etmektir. Tebliğ Cemaati'nin yıllık düzenlemiş olduğu içtima toplantılarında beş milyonun üzerinde Müslüman bir araya gelmektedir. Bu toplantılar cemaatin faaliyetlerinin dikkat çekmesine sebep olmuştur. Cemaat, Müslümanların dinlerini İslam dininin asıl kaynakları olan Kur'an ve Sünnet 'ten öğrenmeleri ve sahabe neslinin örnek alınması gerektiğini düşünmektedir. İnsanların medreseye gelerek din öğrenmelerinin zorluğunu müşahede ettiklerinden kelime-i tevhid, namaz, ilim ve zikir, ihlas-ı niyet ve samimiyet, ikram ve ihtiram-ı müslimin ve tefrîğ-i vakt olmak üzere belirledikleri altı sıfat çerçevesinde İslam Dini'ni öğretmekte, iyiliği emredip kötülükten sakındırmak maksadıyla tebliğde bulunmaktadırlar. Cemaat, 1950'li yıllarda da Türkiye'de tebliğ faaliyetlerine başlamıştır. Cemaatin Türkiye mensupları cemaatin genel düsturlarına göre hareket etmektedirler. Tebliğlerde altı sıfat ve sahabe hayatı anlatılmaktadır. Ayrıca ihtilaflı konulardan bahsetmemekte ve siyasi konuşmalar yapmamaktadırlar. Müslümanları, tebliğ için imkânları dâhilinde vakit ayırmaya teşvik ve davet etmektedirler. Tebliğ Cemaati, Türkiye'de Müslümanların yaşadığı diğer ülkelere nazaran daha az toplumsal bir karşılık bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tablighi Jemaat, established in the Mevatregion of India under the leader ship of Mevlana Muhammad Ilyas Kandehlevi, continues its activities in many countries today. The aim of the Jemaat is to build an Islamic society as in the period of Hz. The Prophet (pbuh). More than five million Muslims gather at the annual meetings organized by the Tablighi Jemaat. These meetings caused their activities to take attention. The Jemaat thinks that Muslims should learn their religion from Qur'an and Sunnah which are the main sources of Islamic religion and that the generation of the Companions should be taken as an example. They observed that it is difficult for people to come to the madrasa and learn about religion. That's why, in the frame work of six principles they determined as firm belief in the KalimahTawheed, concentration and devotion in Salah, Ilmand dhikr, Ikram-i-Muslim, Ikhlas-i-Niyyat and Dawato Tabligh, they teach the religion of Islamand do tabligh to command the goodness and do away with evil.The Jemaat began its tabligh in Turkey in the 1950's. It's members in Turkey act in accordance with the general prenciples. In tabligh there told the six principles and the life of the Companions. Besides, there aren't mentioned about political and controversial issues. They encourage and invite Muslim stotake the time for the tabligh. Tablighi Jemaat in Turkey has found a less social response than other countries where Muslims live.