Anayasa mahkemeleri arası etkileşim ve yargısal diyalog
Interaction between constitutional courts and judicial dialogue
  1. Tez No: 568196
  2. Yazar: ASLI TOPUKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR BURAK GEMALMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmada ulusal anayasa mahkemelerinin kararlarında yabancı anayasa mahkemesi kararlarına yapılan atıflar ele alınmıştır. Mahkemeler arası etkileşimi sağlayan bu diyalog süreci, hukukta küreselleşmenin kaçınılmaz bir sonucu olarak değerlendirilmiştir. Anayasal ödünç alma kavramı ile ortaya konan yabancı anayasa mahkemelerinin kararlarına atıf olgusunun yorum ilkeleri ile bağlantısı tartışılmıştır. Kavramsal açıklamaların ardından anayasal ödünç alma olgusunun meşru olup olmadığı irdelenmektedir. Bu kapsamda, yargı kararlarının hukuki otoritesine ilişkin tartışmalar ortaya konarak anayasal ödünç alma kapsamında bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır. Son olarak, içtihatların incelenmesi ile elde edilen verilerin sınıflandırılması sonucunda anayasal ödünç alma pratiklerinden örnekler ele alınmıştır. Bu kapsamda anayasal ödünç almanın unsurları, nedenleri ve türlerine ilişkin değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of foreign precedents by constitutional courts has been examined. The process of dialogue which provides interaction between constitutional courts has been evaluated as an inevitable consequence of globalisation. The phenomenon of references to the decisions of the foreign constitutional courts has been set forth by the concept of constitutional borrowing and the relation between canons of interpretations has been discussed. In pursuit of the theoretical explanations, the legitimacy of constitutional borrowing has been examined. In this context, an evolution on the question of legitimacy has been set forth by introducing debates on the legal authority of judicial decisions. Lastly, constitutional borrowing practices has been discussed as a result of the classification of data obtained by examining case law. In that sense, the legal aim, effects and results of constitutional borrowing has been determined.