Gürültü maruziyeti sonrası çıkan Tinnitusta terapatik maskeleme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of therapeutic masking methods in noise-induced Tinnitus
- Tez No: 568198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM BOZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tinnitus, Gürültüye Bağlı İşitme Kaybı (GBİK) hastalarında yüksek frekanslardaki işitme kaybına eşlik eden bir semptomdur. Bu çalışmanın amacı; GBİK sonucu Tinnitus şikâyeti yaşayan hasta grubu ile GBİK kaynaklı olmayan Tinnitus şikâyeti yaşayan hasta grubuna, uygun maskeleme yönteminin (kısmi ya da total beyaz gürültü maskeleme) uygulanarak, Tinnitus şiddetindeki değişikliğin değerlendirilmesidir. Gürültü bağlı oluşan Tinnitus şikâyeti olan bireylerden kısmi maskeleme uygulanan 10 birey, 1. gruba; tamamen maskeleme uygulanan 10 birey, 2. gruba dâhil edildi. GBİK kaynaklı olmayan Tinnitus şikâyeti olan bireylerden kısmi maskeleme uygulanan 10 birey, 3. gruba; total maskeleme uygulanan 10 birey 4. gruba dâhil edildi. Tüm bireylere Saf Ses Odyometrisi, Yüksek Frekans Odyometri, İmmitansmetrik Değerlendirme ve Distortion Product Ototoacoustic Emission (DPOAE) testleri uygulanmış, Tinnitus şiddeti ve frekansı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is a symptom associated with hearing loss at high frequencies in patients with noise-induced hearing loss. The aim of this thesis is to evaluate the change in Tinnitus severity by applying the appropriate masking method (partial or complete white noise masking) to the patient group who had noise-induced Tinnitus and non-noise-induced Tinnitus. From a group of noise-induced Tinnitus patients, 10 of them had partial masking and were included in Group 1; 10 of them had complete masking and were included in Group 2. From a group of non-noise-induced Tinnitus patients, 10 of them had partial masking and were included in Group 3; 10 of them had complete masking and were included in Group 4. All individuals were tested by Pure Tone Audiometry, High Frequency Audiometry, Immittancemetric Evaluation and Distortion Product Ototoacoustic Emission (DPOAE) procedures. By this means, severity and frequency of Tinnitus were determined.