Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bağlı yürütülen zumba fitness egzersiz programlarının kadınların beden imgesi ile iletişim becerilerine etkisi
The effect of zumba fitness exercises program carried out by Kocaeli Metropolitan Municipality in communication skills with the woman's body i̇mage
  1. Tez No: 568202
  2. Yazar: ALEV YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı zumba fitness egzersiz programının 3 aylık süreç sonunda katılımcı kadınların beden imgesi ve iletişim becerilerine bir etkisinin olup olmadığının incelenmesidir. Yöntem: Bu amaç doğrultusunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ait spor merkezlerine yeni başlayan ve araştırmaya gönüllü katılan 76 kadına sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla hazırlanan bilgi anketi, Ersanlı ve Balcı (1998) tarafından geliştirilen İletişim Becerileri Envanteri, Cash (2000) tarafından geliştirilen Çok Boyutlu Bedenini Değerlendirme Ölçeği ön test olarak uygulanmıştır. Ön test sonrası 12 hafta süresince haftada 2 gün 60 dk zumba fitness programı uygulanması bitiminde aynı ölçekler son test olarak tekrar edilmiştir. Veriler SPSS 22.00 paket programında analiz edildiğinde; normal dağılıma uydukları için parametrik testlerden İndependent-Samples T Testi, Paired-Samples T Testi ve One-Way Anova testleri kullanılmıştır. Bulgular: Elde edilen bulgularada; İletişim Becerileri ve Çok Boyutlu Bedenini Değerlendirme Ölçeklerin ön test-son test puan karşılaştırmaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Purpose of this research is to examine whether the Zumba fitness exercise program has any effect on body image and communication skills of participant women at the end of the 3-month period. Method: For this purpose, an informative questionnaire prepared to identify their socio-demographic characteristics, Communication Skills Inventory developed by Ersanlı and Balcı (1998), and Multidimensional Body Self-Relations Questionnaire developed by Cash (2000) were applied as preliminary tests to 76 women who newly stared to sports centers of Kocaeli Metropolitan Municipality and voluntarily participated this research. After the preliminary test, the same questionnaires were repeated as final tests at the end of 60-minute Zumba fitness program repeated twice a week for 12 weeks. When data was analyzed with SPSS 22.00 package program; İndependent-Samples T Test, Paired-Samples T Test and One-Way Anova tests among parametric tests were used since they conformed to normal distribution. Results: In the findings obtained; no significant difference was found between preliminary test-final test score comparisons of Communication Skills and Multidimensional Body Self-Relations Questionnaires.