10-12 yaş aralığındaki çocuklarda rekreatif amaçlı yapılan sporun; internet bağımlılığı, iyimserlik ve iletişim becerileri üzerine etkisi (Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Spor Okulları örneği)
The effects of sports for recreative purpose on children in the 10-12 age range on internet addiction, optimism and communication skills (Kocaeli Metropolitanmunicipality Sports Schools example)
  1. Tez No: 573292
  2. Yazar: SİBEL SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 10-12 Yaş Aralığındaki Çocuklarda Rekreatif Amaçlı Yapılan Sporun; İnternet Bağımlılığı, İyimserlik ve İletişim Becerileri Üzerine Etkisinin incelenmesidir. Incelenen bireylerin yaş, cinsiyet, anne-baba eğitim durumu, aile gelir düzeyi, spor okullarına devam süresine gore farklılaşıp farklılaşmadığının araştırılmasıdır. Yöntem: Tez çalışmasının yürütebilmesi için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Daire Başkanlığından ve etik kuruldan yazılı onay alınmıştır. Öncelikle spora yeni başlayan 10-12 yaş aralığındaki çocukların velileriyle görüşülmüş, araştırma hakkında bilgi verildikten sonra, aileleri tarafından onay verilen çocuklara da gerekli tüm açıklamalar yapılmıştır. Araştırmaya gönüllü katılmak isteyenlere; bilgi anketi, Young (1998) tarafından geliştirilen internet bağımlılığı ölçeği Balcı ve Yılmaz tarafından (2002) geliştirilen, iyimserlik ölçeği Korkut (1996) tarafından geliştirilen iletişim becerileri ölçekleği ön testler olarak uygulanmıştır. Ön test uygulamalarını takiben çocuklar, 12 hafta süresince Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bağlı spor okulları tarafından yürütülen spor programlarına katılmışlardır. 12 haftalık rutin yürüyen spor programına katılım sonrası son test olarak aynı ölçekler tekrar uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this research was to examine the effect of Kocaeli Metropolitan Municipality 10-12 Age Range Children in the sport for recreational purposes on Internet Addiction, Optimism and Communication Skills. It is also to investigate whether children's age, gender, parental education level, family income level, and duration of their attendance to sports schools change the children. Methods: In order to carry out the thesis study, written approval was obtained from Kocaeli Metropolitan Municipality Human Resources Department and the Ethics Committee. Firstly, the parents of the children between the ages of 10 and 12 were interviewed, and after they were informed about the research, the children who were approved to participate in the study by their parents were informed. For those willing to participate in the study, a 13-item questionnaire, the Internet Addiction Scale developed by Young (1998), the Optimism Scale developed by Balcı and Yılmaz (2002) and the Communication Skills Scales developed by Korkut (1996) were applied as pre-tests. After the scales were applied, children participated in the sports school with the routine program. After 12 weeks of participation, the same scales were re-applied as post-tests, and the data were analyzed in SPSS 21.0 package software.