Türkiye'nin Suriye politikalarının güvenlikleştirme teorisi kapsamında incelenmesi: 2011-2015
An examination of Turkey's Syria policies within securitizaion teory (2011-2015)
  1. Tez No: 568217
  2. Yazar: ALİTUNÇ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ POYRAZ GÜRSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dönüşüme uğrayan her şey gibi güvenlikte dönüşüme uğramaktadır. Güvenliğin bu dönüşümü ontolojik ve epistemolojik olarak incelenmeye değerdir. Bu dönüşüm uluslararası ilişkilere de yansımıştır. Klasik güvenlik eleştirileri üzerine kurulan uluslararası ilişkiler teorileri mevcut uluslararası ilişkileri açıklamakta daha ön plana çıkmıştır. Bu teorilerden biri olan, Kopenhag Okulunun temsilcilerinden Barry Buzan ve Ole Waever tarafından temellendirilen ve geliştirilen güvenlikleştirme teorisi uluslararası ilişkilere yeni bir soluk getirmiştir. Kopenhag Okulu güvenliği sadece askeri alanla sınırlandırmamış güvenliği farklı alanlarda da incelemeye başlamışlardır. Bu durum güvenliğin geniş bir boyutta incelenmesini kolaylaştırmıştır. Ayrıca güvenlik ve söylem arasında bağ kurulmuştur. Bir konunun güvenlikleştirilmesinde ve güvenlik-dışılaştırılmasında söylemin politika yapıcılığı üzerinde durulmuştur. Bundan dolayı bu çalışmada söylemler üzerinde durulmuş ve söylemin politikayı nasıl etkilediği aktarılmaya çalışılmıştır. Ortadoğu'da Arap Baharı ile başlayan ve Suriye'ye de sıçrayan toplumsal hareketler Suriye'yi iç savaşa sürüklemiştir. Bu iç savaş sonucunda bölge bir çatışma ortamına dönüşmüştür. Bu çatışma ortamı devletler ve toplumlar arasındaki ilişkilere de yansımıştır. Bu ilişkileri ve çatışma ortamını anlamak için güvenlikleştirme teorisinin güvenlikleştirme alanları kapsamında incelemek daha doğru olacaktır. Bu nedenle bu tezde dönüşen güvelik anlayışını ve çatışma nedenlerini anlamak için güvenlikleştirme teorisinden faydalanılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı 2011-2015 yılları arasında Türkiye'nin Suriye'ye yönelik politikalarının güvenlikleştirme teorisi üzerinden okunmasıdır. Türkiye iç savaştan kısa süre sonra rejimi ile ilişkilerini güvenlikleştirmiştir. İç savaş sonrasında Suriye'de birçok farklı grup türemiştir. Türkiye bu grupların bazılarını güvenlikleştirirken bazıları güvenlikleştirmenin dışında tutmuştur. Ayrıca bu çalışmada bunun nasıl olduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Like many things in world, Security has also transformed with time. This transformation of security is worthy of ontological and epistemological research. This transformation has been reflected in international relations and the theories of international relations based on classical security criticisms, which is more prominent in explaining the existing international relations. One of these theories is the theory of securitization, put forward by representatives of the Copenhagen School, Barry Buzan and Ole Waever, this theory has brought a new breath to international relations. They began to examine security in different prospects other then, confining security to only military sector. This theory has facilitated a broad examination of security. A link between security and discourse has also been created. Policy making of discourse in securitization and de-securitization has been focused. Therefore, in this study, we briefly focused on discourses and it has been tried to explain how discourse affects politics. Social movements in the Middle East, which started with the Arab Spring and spread to Syria, led Syria to civil war. As a result of this civil war, the region turned into a conflict zone. This conflict environment is also reflected in the relations between states and societies. In order to understand these relations and the dynamics of conflict, it would be more appropriate to examine the securitization theory within the areas of securitization. Therefore, in this research, we used the securitization theory in order to understand the concept of security and the causes of conflict. The main purpose of this paper is to research the policies of Turkey towards Syria from 2011 to 2015 within framework of ―theory of securitization‖. Turkey shortly after the civil war, perceived securitization of its policies with Syria. After the civil war, many different groups emerged in Syria. Turkey has securitized some of these groups while excluding others, in this paper we will focus on how Turkey managed to do this.