Renal transplant alıcılarında idrar CXCL 10 ve açilkarnitin düzeylerinin greft fonksiyonları ile ilişkisi
Association between graft function and urine CXCL 10 and acylcarnitines levels in kidney transplant recipients
  1. Tez No: 568216
  2. Yazar: SANİYE BAŞAK OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜLTEKİN YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Renal transplantasyon, kronik böbrek hastalarına uzun sağkalım ve iyi bir yaşam kalitesi sağlayan, seçkin bir tedavi yöntemidir. Modern immünsüpresif tedavilere rağmen, allogreft rejeksiyonu, greft hasarı ve kaybının önemli nedenlerinden biridir. Bu nedenle renal transplant alıcılarında, greft fonksiyon bozukluğunun erken teşhis ve tedavisi çok önemlidir. Renal biyopsi, greft rejeksiyonu tanısında altın standart tanı yöntemi olmasına rağmen, invaziv bir işlem olması nedeniyle sık uygulanamamaktadır. Ekonomik, pratik ve her yerde çalışılabilir bir test olması nedeniyle, serum kreatinin düzeylerinin takibi, transplant alıcılarında rutin olarak gerçekleştirilmektedir. Ancak serum kreatinin düzeylerinin bireyler arası değişkenlik gösterdiği ve tanısal anlamda yetersiz kaldığı, sınırlayıcı faktörler bulunmaktadır. Bu nedenle renal transplant alıcılarında, greft fonksiyonunun değerlendirilmesinde ve rejeksiyon tanısında kullanılabilecek yeni, güvenilir biyobelirteç arayışları devam etmektedir. Biz de çalışmamızda, transplantasyon sonrası greft fonksiyonlarının değerlendirilmesinde, idrar CXCL 10 ve metabolom (amino asitler, serbest/açil karnitinler) analizlerini gerçekleştirdik. Çalışmamıza canlı vericiden nakil olmuş, 67 renal transplant alıcısı (23 kadın, 44 erkek; yaş ortalaması±SD: 40,49±13,22 yıl) dahil edilmiştir. Klinik değerlendirmeler ve şüpheli laboratuvar bulguları (idrar protein >3,5 gr ve serum kreatinin düzeyi, hastanın bazal kreatinin değerinin %25 üzerine çıkmış olması) sonucunda, greft fonksiyon bozukluğu şüphesi ile renal biyopsi yapılan hastalar; patoloji raporlarına göre, kronik allogreft disfonksiyonu (KAD (n=18)) ve antikor aracılı rejeksiyon (AAR (n=16)) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Rutin kontrolüne gelen, herhangi bir şikayeti olmayan stabil renal transplant alıcıları (n=33) ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Tüm hastaların idrar örneklerinde kreatinin, protein, CXCL 10, metabolom analizleri; serum örneklerinde ise kreatinin ve sistatin C analizleri gerçekleştirildi. İdrar CXCL 10 analizi ELİSA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) yöntemi ile; idrar amino asit, serbest/açil karnitinlerin analizi MS/MS (ardışık kütle spektrometri) yöntemi ile; serum kreatinin, idrar kreatinin ve total protein analizi kolorimetrik ve spektrofotometrik yöntem ile; serum sistatin C analizi ise nefelometrik yöntem ile gerçekleştirildi. Kreatinin bazlı MDRD, C-G, CKD-EPI, sistatin bazlı CKD-EPI, kreatinin ve sistatin C bazlı CKD-EPI formülleri kullanılarak GFH hesaplamaları yapıldı. Tüm gruplarda greft fonksiyonlarının değerlendirilmesinde, serum sistatin C ve sistatin C düzeylerinin kullanıldığı GFH formül sonuçlarının performansı; serum kreatinin ve yalnızca kreatinin düzeylerinin kullanıldığı GFH formül sonuçlarından daha yüksek bulunmuştur. Tüm hastalarda kreatinin bazlı GFHCKD-EPİ ile GFHMDRD sonuçları arasında anlamlı, güçlü bir korelasyon vardır (r=0,997).
Özet (Çeviri)
Kidney transplantation is an outstanding treatment that provides long-term survival and quality life for patients with chronic kidney disease. Despite modern immunosuppressive therapies, allograft rejection is one of the major causes of graft damage and loss. Therefore, early diagnosis and treatment of graft dysfunction is very important in renal transplant recipients. Although kidney biopsy is the gold standard diagnostic method in the diagnosis of allograft rejection, it cannot be performed frequently because it is an invasive procedure. Because of economical, practical and ubiquitous test, monitoring of serum creatinine is routinely performed in transplant recipients. But, there are limiting factors in which serum creatinine levels vary between individuals and are insufficient in diagnosis. Therefore, in kidney transplant recipients, the searches go on for a new, reliable biomarkers that can be used in the evaluation of graft function and in the diagnosis of allograft rejection. In our study, we performed urine CXCL 10 and metabolome (amino acids, free/acyl carnitines) analysis for graft function evaluation after transplantation. Our study included 67 kidney transplant recipients from living donors (23 female, 44 male; mean age±SD: 40,49±13,22 year). Renal biopsies were performed in patients with suspected graft dysfunction in accordance with clinical and laboratory evaluations (urine protein >3,5 g, serum creatinine level above 25% of the patient's basal level). According to pathology reports, patients were divided into two groups: chronic allograft dysfunction (CAD) (n=18) and antibody mediated allograft rejection (AMR (n=16)). The control group consisted of stable renal transplant recipients (n=33). Creatinine, protein, CXCL10, metabolome analysis in urine samples of all patients; creatinine and cystatin C analysis in serum samples were performed. Urine CXCL 10 levels were measured by ELİSA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) method and metabolome analysis were performed by MS/MS (Tandem mass spectrometry) method. Creatinine (urine and serum) and protein (urine) levels were measured by colorimetric and spectrophotometric method; serum cystatin C levels were measured by nephelometric method. Patients' glomerular filtration rate (GFR) were calculated using creatinine-based MDRD (modification of diet in renal disease), C-G (Cockgrouft-Gault), CKD-EPI (Chronic Kidney Disease Epidemiology Collaboration); cystatin-based CKD-EPI; creatinine and cystatin C-based CKD-EPI formulas. The performance of serum cystatin C and cystatin C based GFR to evaluate of graft functions in all groups; was higher than serum creatinine and creatinine based GFR results. A significant strong correlation was observed between creatinine based GFHCKD-EPİ and GFHMDRD (r=0,997).