Çalışanların üretkenlik karşıtı iş davranışlarıyla örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik bir araştırma
A research about determining the relationship between counterproductive work behaviours and organizational commitment
- Tez No: 568218
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Örgütlerin başarılı olabilmesi için elindeki en değerli varlık olan insan kaynağını etkili ve verimli bir şekilde kullanması gerekmektedir. Bu kapsamda örgütler çalışanlarda örgütsel bağlılığı oluşturarak onların örgütün ortak amaç ve değerleri doğrultusunda faaliyette bulunmalarını sağlanmalıdır. Çünkü örgütsel bağlılık çalışanların örgüte karşı sadakatlerini ve örgüte karşı hissettikleri bağın gücünü ifade etmektedir. Bu bağ ne kadar güçlü ve örgütsel bağlılık da ne kadar yüksek ise çalışanların üretkenlik dışı iş davranışları sergileme oranlarının o denli düşmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Organizations needs to use its human resources efficiently and effectively to succeed. In this context, organizations must ensure the organizational commitment of employees and ensure that they act in accordance with the objectives and common values of the organization. Because organizational commitment refers to the loyalty of employees to the organization and the strength of the connection they feel with the organization. The stronger the link and the stronger the organizational commitment, the more likely that employees are less likely to display counterproductive work behaviors.