Radyoterapi alan meme kanseri kadınlarda iki farklı yöntemle uygulanan nefes egzersizinin yorgunluk ve uyku kalitesi üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of breathing exercise on fatigue and sleep quality applied with twi different methods among women with breast cancer undergoing radiotherapy: Randomized controlled study
  1. Tez No: 568278
  2. Yazar: FATMA GÜNDOGDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KOÇAŞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma radyoterapi uygulanan meme kanserli kadınlarda iki farklı yöntemle uygulanan nefes egzersizinin, yorgunluk ve uyku kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü müdahale çalışması olarak yapılmıştır. Araştırma bir hastanenin radyasyon onkoloji ünitesinde, pranayama, derin nefes egzersizi ve kontrol grubu ile (her bir grupta 20 hasta) toplam 60 hastada yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında, Veri Toplama Formu, Yorgunluk VAS, PYÖ, Uykusuzluk VAS ve PUKİ kullanılmıştır. Hastaların yorgunluk ve uykusuzluk VAS puanları haftalık (toplam 6 kez) olarak, PYÖ ve PUKİ ölçekleri ise radyoterapi öncesi ve radyoterapi bitiminde olmak üzere iki kez değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı bulgular sayı, yüzde, ortalama, standart sapma ve en az-en çok şeklinde gösterilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskal-Wallis testi, Wilcoxon testi ve Ki-Kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as prospective randomized controlled study to assess the effect of breathing exercise on fatigue and sleep quality applied in two different methods in women with breast cancer undergoing radiotherapy. The research was carried out in the radiation oncology unit of a private hospital, with pranayama, deep breathing exercise and control group (20 patients in each group) on a total of 60 patients. Data Collection Form, Fatigue VAS, Piper Fatigue Scale (PFS), Insomnia VAS and PSQI scales were used to collect data. The severity of fatigue and insomnia in patients was assessed weekly (6 times in total), while PFS and PSQI scales were evaluated twice before radiotherapy and at the end of radiotherapy. Number, percentage, mean, standard deviation, min-max were used as descriptive results. ANOVA, Kruskal-Wallis, Wilcoxon and Chi Square Test were used for data analyses.