Siyasal tercihlerde seçmenleri etkileyen faktörler, Aksaray ili örneği
The factors affecting voters in political preferences, the case of Aksaray province
  1. Tez No: 568279
  2. Yazar: ÖZGE GÜRLEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bireylerin belirli amaçlar doğrultusunda siyasal sisteme dâhil olabilmeleri, beklenti ve isteklerini gerçekleştirebilmeleri siyasal katılım yoluyla mümkün olmaktadır. Son yıllarda siyasal katılım, siyasal katılımda etkili olan faktörlere yönelik çalışmalarda büyük artış gözlenmektedir. Doğuştan gelen ve yaşanılan toplumdan alınan özellikler sonucunda ortaya çıkan siyasal tercihler, seçmen davranışlarında etkili olan faktörlerin analiz edilmesinin önemini ortaya çıkarmaktadır. Demokratik bir devlet için önemli bir konu olan siyasal katılım ve seçmen davranışlarını inceleyen bu çalışmada Aksaray ilinde seçmenleri etkileyen siyasal faktörlere yönelik çalışma yapılmış siyasal katılım düzeyleri, oy verme davranışını etkileyen unsurlar, geçmiş dönemlerde politik tercih eğilimleri ve siyasal yönelimleri genel ve yerel seçimler olmak üzere incelenmiştir. Aksaray'da yaşayan seçmenlerin politik tercihlerine yönelik oy verme kararlarını etkileyen konulara ait saptamalara sahip olması araştırmacı ve akademik çevreler için literatüre katkı sağlamakla birlikte Aksaray da politika yapan liderlere ve siyasal kurumlara da faydalı olacaktır. Aksaray'ın sosyopolitik fotoğrafının çıkarılmasını amaçlayan bu çalışmada Aksaray da siyasal tercihleri etkileyen faktörleri incelemek adına anket uygulaması yapılmıştır. Anket analizleri sonucunda araştırmaya katılan bireylerin siyasal tercihlerini etkileyen faktörler arasında olumlu bulduğu ilk 3 madde adayın dürüstlüğü, adayların çalışkan becerikli ve iş bitirici nitelikte olması, adayların devlet ve ülke meselelerini bilmesi olarak saptanmıştır. Bununla birlikte siyasi görüş, yerel medya ve çevresel faktörler de bireyi siyasi yönden etkileyerek siyasal davranışlarına yansıyan unsurlar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is possible for individuals to be included in the political system for certain purposes and to realize their expectations and aspirations through political participation. Political participation, which has gained importance in the elections, and the factors affecting the political participation have been increasing in recent years. The political preferences that arise as a result of the characteristics of the innate and lived society reveal the importance of analyzing the factors that affect the voter behavior. In this study examining political participation and voter behavior which is an important issue for a democratic state, the political factors affecting the voters in Aksaray province are examined in terms of political participation levels, factors affecting voting behavior, political preference tendencies in the past and general and local elections. The fact that the voters living in Aksaray have the determinants of the issues affecting the voting decisions regarding their political preferences will contribute to the literature for the researcher and academic circles, but it will also be beneficial for the political leaders and political institutions in Aksaray. In this study, which aims to produce a sociopolitical photograph of Aksaray, a survey was conducted to examine the factors affecting political preferences in Aksaray. As a result of the survey analysis, the first three items found to be positive among the factors affecting the political preferences of the individuals participating in the research were found to be honesty of the candidate, diligent skillful and completion of the candidates, and knowledge of the state and country issues of the candidates. However, political opinion, local media and environmental factors have been identified as factors that affect the individual's political behavior by affecting them politically.