Bartın Nehri Gölbucağı boğaz kesimi rekreasyonel alan kullanım potansiyelinin peyzaj tasarımı açısından değerlendirilmesi
The evaluation of recreational land use potential of the Gölbucaği boğaz section of the Bartin River in point of landscape design
  1. Tez No: 568290
  2. Yazar: NÜKET ANKARALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN KOÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsanoğlu yaşam sürecinin başından itibaren suya çeşitli nedenlerle ihtiyaç duymuş ve yerleşim amaçlı ilk tercihlerini su kaynaklarına yakın alanlarda yapmıştır. Değişik nitelik ve boyutlarda olan bu istek ve ihtiyacı karşılayabilecek kaynak ve alanlar ise dünyanın farklı yerleşim alanlarında ve kültürlerinde geniş bir yelpaze içinde bulunmaktadır. Su kaynakları rekreasyon amacı için de peyzaj mimarlığı disiplinin ayrı bir çalışma konusu olmuştur. Ekolojik planlamalar yanı sıra kaynakların etkin ve verimli kullanımı sağlayacak peyzaj planlama ve tasarım ilkeleri bu alanlar için önemli çalışmalar olmaktadır. Akarsu ve nehir kenarı peyzaj planlama ve tasarım ilkeleri aracılığı ile ekolojik ve mekansal anlamda daha kaliteli mekanlar yaratılacağı bir gerçektir. Çalışmada dünya ve ülkemiz örneğinde farklı akarsu ve nehir kaynaklarının planlama ve tasarımına yönelik araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalardan elde edilen bilgilerin analizi sonucunda Bartın Nehri Gölbucağı Boğaz Kesimi için rekreasyonel alan kullanım planlamasına yönelik değerlendirmeler yapılmış ve alanın peyzaj tasarım projesi çizilmiştir. AutoCad2016, Photoshop CS5, Sketchup ve Lumion yazılımları projelerin çizimi, üç boyutlu gösterimleri ve sunumu aşamalarında kullanılmıştır. Üretilen sonuç projenin ülkemiz ve dünya kentlerinde nehir kenarı düzenleme çalışmalarına fikir vereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
From the beginning of human life humans very needed water for various reasons and they made their first preference for settlement in areas close to water resources. The resources and areas that can meet this desire and need in different qualities and dimensions are in a wide range in different settlement areas and cultures of the world. Water resources have also been a separate study topic in landscape architecture discipline for the purpose of recreation. Landscape planning and design principles that will provide effective and efficient use of resources and ecological planning are important work for these areas. It is a fact that rivers will create better quality spaces in ecological and spatial sense through landscape planning and design principles. In this study different river resources in our world and our country have been evaluated on the planning and design principles. As a result of the analysis of the information obtained from the researches, evaluations were made for recreational area usage planning for the Bartın River Gölbucağı Boğaz Section and the landscape design project of the area was drawn. AutoCad2016, Photoshop CS5, Sketchup and Lumion software are used for drawing and 3D presentation phases of the projects. It is thought that the result of the project will give an idea about the river side regulation works in our country and world cities.