Management of political risk in public non-building construction projects
Bina inşaatı dışındaki kamu inşaat projelerinde politik risklerin yönetimi
  1. Tez No: 56830
  2. Yazar: MURAT ŞEFİK YAZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
öz BİNA İNŞAATI DIŞINDAKİ KAMU İNŞAAT PROJELERİNDE POLİTİK RİSKLERİN YÖNETİMİ YAZAN, Murat Şefik Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Y. Doç. Dr. Talat BİRGÖNÜL Y. Tez Yöneticisi: Prof. Asım YE?İNOBALI Ocak 1996, 114 sayfa Türkiye, orta-alt gelir düzeyinde kalkınan bir Avrupa ülkesi olarak, altyapı yatırımlarına gerek duymaktadır. Altyapı talebi gelişmekte olan ülkeler için kaçınılmaz olmakla birlikte altyapı yatırımlarının, içerisinde özel sektörün payının giderek artan işvereni geleneksel olarak kamu sektörü olmuştur. Altyapı projelerine politik bakış açısı bu nedenle önem taşımaktadır. Bu çalışma, kapsamı bina inşaatı dışındaki Türk kamu inşaat projeleri ile sınırlı tutularak, inşaat sektörünün son on yıl içerisinde belirginleşen genel hatlarını ortaya koymaktadır. Risk, risk yönetimi ve inşaat risklerinin yönetimi gibi kavramlar çalışmanın teorik bazını teşkil edecek şekilde özetlenmiştir. Kamu inşaat projelerinin mevzuat boyutu genelde içerdikleri riskler ve özellikle politik olanlar açısından irdelenmiştir. Bina inşaatı dışındaki kamu inşaat sektörü ile ilgili bir araya getirilen veriler, politik riskler açısından sektörel ve proje düzeyinde incelenmiş ve bu analizler, sektörel bazda, 542 ihalenin kayıtlan incelenerek önerilen bir katsayı ve proje bazında, örnekleme yöntemi kullanılarak olasılıkanalizi ile detaylandırılmıştır. Bu analizlerin sonuçlan, politik risk yönetimi kuralları şeklinde, risk yönetimi tedbirleri olarak önerilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Risk Yönetimi, İnşaat Risklerinin Yönetimi, Politik Riskler, Politik Risklerin Yönetimi, Kamu İnşaat Projeleri, Kamu Bina Dışı İnşaat Projeleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MANAGEMENT OF POLITICAL RISKS IN PUBLIC NON-BUILDING CONSTRUCTION PROJECTS YAZAN, Murat Şefik M. S., Department of Civil Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. Talat BİRGÖNÜL Co-Supervisor: Prof. Asım YEGİNOBALI January 1996, 114 Pages Turkey, being a middle-lower income developing European country, is in need of infrastructural investments. Demand for infrastructure is inevitable for developing countries, and the client of infrastructure contracts has traditionally been the public sector, though private sector's share is increasing through the globe. Political attitude towards infrastructure projects, therefore deserves attention. The scope being confined to Turkish public non-building construction projects, the study briefly outlines the background of the construction business in the last decade. Concepts of risk, management of risk and construction risk management are introduced to form the theoretical basis. The legislative perspective of public construction projects is investigated with emphasis on risks, political risks in particular. The data gathered on public non-building construction is analyzed for political risks both at sectoral and project levels. These analyses are detailed at sectoral level investigating records of 542 contracts and mintroducing a ratio to judge between procurement procedures, and at project level applying probability analysis in sampling approach. The results of these analyses are presented in the form of a political risk management policy suggesting management responses for decreasing the potential exposure of contractors to political risks. KEYWORDS: Risk Management, Construction Risk Management, Political Risks, Management of Political Risks, Public Construction Projects, Public Non- Building Construction Projects. IV