Description and characterization of a carbonate reservoir in karababa-C member, Soutt Karakuş field; Southeast Turkey
Karababa-C üyesi içindeki bir karbonat rezervuarının tanımlanması ve karakterizasyonu, Güney Karakuş sahası:Güneydoğu Türkiye
- Tez No: 56831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURKAN KARAHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
öz KARABABA-C ÜYESİ İÇİNDEKİ BİR KARBONAT REZERVUARININ TANIMLANMASI VE KARAKTERİZASYONU, GÜNEY KARAKUŞ SAHASI: GÜNEYDO?U TÜRKİYE Ulu, Murat Yüksek Lisans, Jeoloji Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nurkan Karahanoğlu Eylül 1996, 131 sayfa Adıyaman ilinin kuzeydoğusunda yer alan Güney Karakuş Petrol Sahası, Geç Kretase yaşlı Karababa, Derdere ve Sabunsuyu Formasyonlarından oluşan Mardin Grubu karbonat rezervuarlardan üretim yapmaktadır. Bu çalışmada, Karababa Formasyonu C Üyesi rezervuan çökel fasiyes, diyajenetik karakter ve rezervuar özellikleri bakımından tanımlanmış ve karakterize edilmiştir. Petrofizik ve petrografik rezervuar parametreleri jeoistatistiksel teknikler kullanılarak analiz edilmiştir. Karababa-C Üyesi karbonat çamurtaşı ve vaketası dokusuna sahip sığ denizel biyoklastik kireçtaşı arından oluşmuştur. Birim, ilksel gözenek sisteminde değişikliklere yol açan çatlaklanma, çözünme ve çimentolanma gibi diyajenetik süreçlerinden çok fazla etkilenmiştir. Rezervuar, mikrogözenek ve kovuk-kalıp gözenek olmak üzere iki temel gözenek sistemi ve çatlaklar ile kontrol edilmektedir. Petrofizik parametre grafikleri de farklı rezervuar karakterlerinin varlığını işaret etmektedir. Aynızamanda, rezervuar parametrelerinin frekans histogramları ve göreceli kümülatif eğrileri bu iki rezervuar fasiyesini tanımlamaktadırlar. Doğrusal regresyon, çoklu regresyon ve basamaklı çoklu regresyon analizleri, sistemi her iki rezervuar fasiyesi için ayrı ayrı analiz edilmesi yolunda zorlamaktadır. Tek değişkenli ve çok değişkenli jeoistatistiksel yöntemlerle oluşturulan geçirgenlik modelleri güvenilir geçirgenlik dönüşümleri elde edilmesini sağlayan, oldukça yüksek regresyon katsayılarına sahiptir. Temel bileşen analizi ve faktör analizi, kovuk-kalıp ve mikrogözeneklerle kontrollü iki değişik rezervuar fasiyesine karşılık gelen, değişik gözenek miktar ve boyutuna, çimentolanma yoğunluğu ve çatlak yoğunluğuna sahip, petrofiziksel olarak farklı rezervuar fasiyeslerinin ayırtlanmasını sağlamıştır. Bu araştırma sonucunda çökel ve diyajenetik analizler ile jeoistatistiksel teknikler kullanılarak Karababa-C Üyesi içerisinde iki farklı rezervuar fasiyesi tespit edilmiştir. Tek değişkenli ve çok değişkenli regresyon çalışmaları, geçirgenliğin girdi parametrelerinin varlığı ve kalitesine bağlı olarak yüksek güvenilirlikle hesaplanabileceğini göstermiştir. Anahtar kelimeler : Karbonat rezervuar karakterizasyonu, jeoistatistik, Mardin Grubu, Karababa-C Üyesi, Adıyaman, Güneydoğu Türkiye VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESCRIPTION AND CHARACTERIZATION OF A CARBONATE RESERVOIR IN KARABABA-C MEMBER, SOUTH KARAKUŞ FIELD: SOUTHEAST TURKEY Ulu, Murat M.S., Department of Geological Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nurkan Karahanoğlu September 1996, 131 pages The South Karakuş Oil Field located in the northeast of Adıyaman city, produces oil from Late Cretaceous aged Mardin Group carbonate reservoirs consisting of the Karababa, Derdere and Sabunsuyu Formations. In this study, Karababa-C Member reservoir of the Karababa Formation, is described and characterized in terms of sedimentary fades, diagenetic characteristics and reservoir properties. The petrophysical and petrographical reservoir parameters are analyzed using geostatistical techniques. Karababa-C Member is composed of shallow marine bioclastic limestones with carbonate mudstone to wackestone microfacies textures. The unit is highly affected by various diagenetic processes such as compaction, dissolution and cementation resulting in modification of original pore system. The reservoir is controlled by two main porosity trends namely the microporosity and the vuggy-moldic porosity and fracturing. The crossplots of petrophysical parameters also suggest distinctive reservoir trends. Moreover, the frequency histograms and the 111relative cumulative curves of the reservoir parameters describe these different reservoir fades. Linear regression, multiple regression and stepwise multiple regression analyses, all force the system to be analyzed separately for the two reservoir fades. The permeability models constructed with univariate and multivariate geostatistical methods have quite high regression coefficients resulting in reliable permeability transforms. Principal components analysis and factor analysis enable the discrimination of petrophysically different reservoir fades with different pore amount and size, cementation intensity and fracture intensity which directly correspond to the two reservoir fades controlled by vuggy-moldic porosity and microporosity. As a result of this research two different reservoir fades are determined in Karababa-C Member by using sedimentary and diagenetic analyses and geostatistical techniques. Univariate and multivariate regression studies suggested that permeability can be calculated with high reliabilities depending upon availability and quality of the input parameters. Keywords : Carbonate reservoir characterization, geostatistics, Mardin Group, Karababa-C Member, Adıyaman, Southeast Turkey IV