Dokuzsele deresi ve banaz çayının su kalite parametreleri ve hidromorfolojik açıdan değerlendirilmesi
Water quality parameters of dokuzsele creek and banaz stream and be evaluated in term of hidromorphologically
- Tez No: 568303
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BERKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde Dünyada yaşanan su kıtlığıyla beraber suya verilen önem her geçen gün artmaktadır. Bu önemle birlikte ülkelerin yerüstü ve yeraltı sularının korunması mevcut su kirliliğinin giderilmesi için Avrupa komisyonu üye ülkelerin uygulama zorunluluğu olan Su Çerçeve Direktifini hazırlamıştır. Su çerçeve direktifi kapsamında iyi ekolojik duruma ulaşmada hidromorfolojik durum belirlenmesi ve kimyasal durum belirlenmesi vardır. Hidromorfolojik durumun belirlenmesinde indeksler kullanılırken kimyasal durumda ise fizikokimyasal parametreler değerlendirilir. Bu tez çalışmasında Büyük Menderes Havzasında yer alan Banaz çayının su kalite değerleri incelenmiş ve yine Banaz Çayının bir kolu olan Dokuzsele deresi hidromorfolojik açıdan değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda Dokuzsele deresinin hidromorfolojik açıdan kötü durumda olduğu, Banaz Çayının su kalite değerleri çevre kalite standartları kapsamında orta durumda olduğu görülmüştür. Bölgede iyi ekolojik durumun yakalanması ve su kalite değerlerinin iyi duruma gelmesi için gerekli önlemler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
At the present time, the importance of water is increasing every day because of water shortage in the world. With this importance, the European Commission has prepared Water Framework Directive, as being the enforcement, because of the protection of the surface and groundwater of the countries and also eliminating the existing water pollution. There are the acquisition of hydromorphological and chemical circumstance at the achievement good ecological situation with the water framework directive. While indexes are used at the characterization of hydromorphological, physicochemical as well as chemical parameters. İn this study, the water quality values of Banaz stream which is in the Büyük Menderes Basin were analyzed and also Dokuzsele creek, a branch of the Banaz Stream, was evaluated from a hydromorphological point of view. As a result of the studies, it is seen that Dokuzsele creek is in poor condition in terms of hydromorphological and water quality values and the Banaz stream are in medium condition within environmental quality standards. The necessary precautions being conveyed are good ecological circumstance at the region and also being good condition of water quality values.