Deri sanayinde kullanılan kimyasalların işçi ve çevre sağlığı üzerine etkilerinin araştırılması
A study on the effects of the chemicals used in leather industry on workers health and environment
  1. Tez No: 124098
  2. Yazar: NİHAL CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜRDAL DAĞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 967
Özet
ÖZET Cengiz, N. Deri Sanayinde Kullanılan Kimyasalların İşçi ve Çevre Sağlığına Etkilerinin Araştırılması, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Farmakoloji ve Toksikoloji Doktora Tezi, Van, 2001 Deri sanayinde kullanılan kimyasalların işçi ve çevre sağlığına etkilerini araştırıp oluşan zararlı etkileri tespit etmek bu çalışmanın temel amacıdır. Ancak elde edilen sonuçların ilgili, sağlık, tarım ve çevre kuruluşlarıyla tartışılır hale getirmek ve konuyla ilgili öneriler sunmak da çalışmanın uygulama alanındaki amaçlarım oluşturmaktadır. Çalışmada deri işleme atölyelerinde çalışmakta olan işçilerden alınan kanlarda karaciğer enzimleri ve tam kan sayımı parametreleri çalışılmış, akciğer testleri uygulanmıştır.Diğer taraftan tabakhane ataklarıyla beslenen Dokuz Sele Çayı'ndan su numunesi alınarak kimyasal oksijen ihtiyacı, biyolojik oksijen ihtiyacı, krom, kurşun, nitrit miktarına bakılmıştır. Yine Dokuz Sele ile sulama yapılan tarladan alınan toprakla başka bir tarladan alınan toprakta ağır metaller çalışılmıştır.Deneme grubumuzun karaciğer enzimleri ortalama AST 44.32 IU/L, ALT 43.15 IU/L olup bu değerler kontrol grubunda AST 22.68 IU/L, ALT 23.08 IU/L dir ve aralarındaki fark anlamlı bulunmuştur (PO.001). Ayrıca deneme grubumuzun %22'sinde akciğer problemleri ile karşılaşılmıştır. Dokuz Sele Çayı'nda çalışılan parametrelere göre sudaki Kimyasal Oksijen İhtiyacı kurban bayramı öncesi 815 mg/lt, kurban bayramı sonrası 1071 mg/lt, Toplam Krom miktarı ise 0.21 mg/lt olarak tesbit edilmiştir. Dokuz Sele Çayı ile sulama yapılan tarlada Krom miktarı 158 ppm, Kurşun miktarı 41 ppm olarak bulunmuştur.Sonuç olarak; deri sanayide kullanılan kimyasallar işçilerin özellikle karaciğer, solunum sistemi üzerinde zararlı etkiler oluşturduğu, ayrıca tabakhanelerin hava, su, toprak kirliliği yönünden kirleticilik özellikleri yüksek tesisler olduğu ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Krom, deri endüstrisi, kimyasal maruziyet, meslek hastalığı, tabakhane işçileri 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cengiz, N. A Study on the Effects of the Chemicals Used in Leather Industry on Workers' Health and Environment, Univercity of Yüzüncü Yd Health Sciences Institute, PhD Thesis in Pharmacology and Toxicology, Van, 2001 The main goals of this study are to investigate the effects of the chemicals used in leather industry on workers' health and environmental conditions; and to determine the harmful effects of these chemicals. Moreover, to bring the results of this study to a discussible level with the relevant health, agricultural, and environmental organizations, and to propose solutions are the practical goals of our study. In this study, liver enzymes and whole blood parameters had been investigated in the blood samples obtained from workers of leather industry, and these workers' pulmonary function tests had been carried out. In addition, chemical oxygen deficiency, biological oxygen deficiency, chrome, lead, nitrite parameters were tested in the water samples obtained from Dokuz Sele Creek which the sewage of tanneries are fed to. Again, heavy metals were identified in an agricultural land that is watered from Dokuz Sele Creek and in another field that is not watered from that creek, and the results from these two fields were compared.