A Textual analysis on 'The heart is a lonely hunter' by Carson McCullers
Carson McCullers'in 'The heart is a lonely hunter' romanı üzerine bir inceleme
- Tez No: 103749
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV TÜRKÇE ÖZET Bu çalışmanın amacı Halliday ve Hasan'ın“Cohesion In English”adlı çalışmalarında ortaya koydukları bağdaşıklık tiplerini Carson McCullers'ın“The Heart Is a Lonely Hunter”romanından seçilmiş üç metin parçasına uygulamaktır. Üç parçadan ilki oldukça anlatısaldır ve bu parça ilk sırada incelenmiştir. İkincisi ise anlatısal ve iç dökümsel tarzdaki metinlerin bir bileşenidir. Bunlardan farklı olarak, üçüncü parça, iki karakter arasında geçen bir diyalogu içeren konuşmasal bir metindir. Böylece inceleme, çeşitli metin parçaları arasındaki farkları göstermenin yanı sıra, mümkünse roman ve yazar hakkında bazı genel yorumlarda bulunma amacıyla üç farklı metin parçası üzerinde yürütülmüştür. İncelemeyle bulgular aynı anda yürütülmüş ve bu bulgular daha sonra tartışılmıştır. Anlatısal ve konuşmasal tipler arasında bağıntısal öğeler bakımından açık farklılıklar vardır. İç dökümsel metin parçası ise anlatısal ve konuşmasal tipler arasında çeşitlilik göstermiştir. Bu çalışmanın benzeri başka çalışmalar, daha iyi genellemelere ulaşabilmek için, bağdaşıklık öğelerine ve yazarın diğer çalışmalarına daha ayrıntılı eğilmelidir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT This study aims at investigating the cohesive types which are introduced in Halliday&Hasan's work,“Cohesion in English”, in order to apply them to the three selected extracts from“The Heart Is a Lonely Hunter”by Carson McCullers. Of the three extracts, one is highly narrative which is analysed first. The second one is a combination of a narrative type of text and a retrospective text. The third one, on the other hand, is a speech type, which is a dialogue between two characters. Therefore, the analysis has been carried out on the basis of three different types of texts not only to observe the differences among the three types, but also to be able to make some general comments on the novel and the author, if possible. The analysis has been done with immediate findings which are discussed later. There are some clear differences between the narrative and the speech types with reference to the use of cohesive ties. The retrospective style, however, goes between the narrative and the speech types. Similar studies should focus on the cohesive ties in detail and on the other works of the author to reach better generalisations.