İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı BEL_YZ_K0644 numarada kayıtlı mecmuanın mecmuaların sistematik tasnifi projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi
Istanbul Metropolitan Municipality Ataturk Library BEL_YZ_K0644 numbered registered poem's acording to systematic classification of poem journals project (MESTAP)
- Tez No: 568305
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Arapça bir kelime olan mecmua, cemè kökünden türemiş olup“bir araya getirilen, derlenen, cem edilen”anlamlarını taşımaktadır. Edebî anlamı ise“farklı muhtevalardaki metin parçalarının bir araya getirildiği defterler”dir. Mecmualarda bulunan metin parçaları o mecmuanın türünü belirler. Mecmu'a-i eş'ârlar ise bu türlerden biridir. Bu çalışmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığında BEL_Yz_K0644 numarada kayıtlı olan mecmû'a-i eş'âr incelenmiştir. Bu incelemede ele aldığımız mecmû'a-i eş'âr Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'ne göre tasnif edilmiştir.“Giriş”kısmında mecmuaların türleri, şiir mecmualarının önemi ve Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP) hakkında bilgiler verilmektedir.“Birinci Bölüm”de mecmuanın fiziki yapısına ve muhteva özelliklerine değinilmiştir. Bu bölümde sırasıyla nüsha tavsifine, tertip hususiyetlerine, şairlere ve şiirlerine, şairlerin yaşadıkları yüzyıllara, nazım şekillerine, aruz kalıplarına ve derleyicinin kimliğine yer verilmiştir.“İkinci Bölüm”de ise incelenen mecmuanın MESTAP'a göre tasnifi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The word mecmua, an Arabic word, is derived from the root of cem, meaning“brought, together, compiled, edited”. The literay meaining is“the books where the pieces of text in different contents are put together”. The pieces of text found in the magazine specify the line of the magic. Poem Collections one of these species. In this study, mecmua-i eşar, which is registered in Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library, BEL_Yz_K0644 has been examined. In this review we have discussed Mecmua-i Eşar has been classified according to The Project Systematic Classification of Mecmua's (MESTAP). In the“entrance”sectioninformation is given on types of mecmuas, the importance of poetry magazines and The Project Systematic Classification of Mecmua's (MESTAP). In“Chapter One”we have touched on the physical and materyal characteristics of our magazine. In this section, the sequential copy specification, poetry and poem, the centuries in which poets lived, the form of poetry, the form fritter, and the identity of the compiler were respectively listed. In the“Chapter Second”, the analyzed mecmuas was classified according to MESTAP.