Makine halısı desen üretiminde tasarımcı rolü ve karşılaşılan sorunlar (Gaziantep örneği)
The role of the designer and problems encountered in the pattern production of machine made carpet (Gaziantep sample)
  1. Tez No: 568314
  2. Yazar: ZEYNEP TUTİ KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE DİDEM ATİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
İnsanoğlu yeryüzünde yaşamını hep bir arayış içerisinde geçirmiş ve hayal dünyasındakini gerçekleştirme adına çaba göstermiştir. Bu çaba da soyut olanı somut hale getiren ''tasarım'' kavramının doğmasına vesile olmuş ve ''tasarımcı'' kimliğini var etmiştir. Tasarımı ilke ve öğeleri doğrultusunda estetik bir dil ile harmanlayan tasarımcı günümüze kadar farklı alanlara yönelik tasarımlar yapmıştır. Bu bakımdan tasarımcının makine halıcılığında edindiği yer göz önüne alındığında ''Makine Halıcılığı Desen Üretiminde Tasarımcının Rolü ve Karşılaşılan Sorunlar (Gaziantep Örneği) başlığı altında araştırma konusu belirlenmiştir. Çalışmada Gaziantep bölgesinin günümüzde Türkiye'yi dünyada makine halıcılığında zirveye taşıması konusunda tasarımcı rolünün araştırılması ön plandadır. Gaziantep'te dokumacılığın yerini makine halıcılığına bırakış sürecinde tasarımcıların öneminin vurgulanması ve tasarım kısmından üretime kadar geçişte yaşadıkları sorunların araştırılması amaçlanmıştır. Bu sorunlar anket yöntemiyle belirlenerek bazı makine halısı fabrikalarının tasarım bölümünde çalışan tasarımcılara yöneltilmiştir. Soruna yönelik hazırlanan ankette tasarımcıların sorulara verdikleri cevaplar esas alınarak anket analizlerinden elde edilen verilere göre açıklamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The human beings have been spending all their lives in search of something made effort to realize what is in dreams. This effort conduced the concept“design”that transformed the concrete into abstract and created the identity“designer”. The designer who blend the design with an aesthetic langue in terms of principles and elements of it has designed to do with different areas. The research topic was identified under the title“The Role of the Designer and Problems Encountered in the Pattern Production of Machine Made Carpet (Gaziantep Sample)”in view of the place the designer got in the machine made carpet business. In this study, the role of the designer in the process of Gaziantep's pushing Turkey over the top in the world in terms of machine made carpet business is at the forefront. The emphasizing of the designer's importance in the transmission from weaving to machine made carpet business in Gaziantep and the investigating of the problems they encountered from design to production durations were aimed. These problems were identified by survey method applied to designers from some factories of machine made carpet. Explanations were made according to the datum obtained from the analysis of the survey on the basis of the replies of designers.