Türkiye'de yayılış gösteren bazı Crupina (Pers.) DC. (Asteraceae)türleri üzerinde anatomik bir çalışma
Türkiye'de yayılış gösteren bazı Crupina (Pers.) DC. (Asteraceae)türleri üzerinde anatomik bir çalışma
- Tez No: 568330
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Asteraceae familyasına ait iki Crupina (Pers.) DC türü anatomik açıdan karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Tez konusunu oluşturan Curipina vulgaris Pers ex. Cass 1500-1600 m arasında Bingöl ilinden, Crupina crupinastrum (Moris) Vis türü ise 1000-1100 m araında Malatya ilinden ve 1400-1450 m arasında Niğde ilinden toplanmıştır. Bu türler tek yıllık olup otsu formdadırlar. Türlerin otsu ve dik duruşlu olan gövdeleri yıldızsı ve çokgen şeklindedir. Türlerin yaprakları oldukça küçük olup üzerinde örtü tüyü taşımaktadır. Toplanan örneklerin bir kısmı anatomik çalışmalar için %70' lik etanolde fikse edilmiştir. Bir kısmı ise kurutularak herbaryum örneği haline getirilmiştir ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Biyoloji Bölümü (CBAH) Herbaryumu koleksiyonuna dahil edilmiştir. Her iki türünde kök, gövde ve yaprak kısımları anatomik özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve farklılıklar tespit edilmiştir. İki taksonun kök yapılarına bakıldığında tek sıralı epidermisin altında korteks dar bir alanı kaplamakta, iletim dokusu ise oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır. Taksonların gövde yapılarında korteks dar bir alanda olup, tek sıralı iletim demetleri bulunmaktadır. İki taksonun yaprak kesitlerinde uç kısımlarda belirgin örtü tüyleri bulunmaktadır. Elde edilen sonuçlar fotoğraf ve tablolar ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two species of Crupina belonging to Asteraceae family have been investigated comparatively anatomical aspects. Crupina vulgaris Pers ex. Cass collected from Bingöl at 1500-1600 m. Crupina crupinastrum (Moris) Vis collected from Niğde at 1400-1450 m and in Malatya at 1000-1100 m. These species are single year old and are in herbaceous form. The herbaceous and upright stems of the species are stellate and polygonal. The leaves of the species are quite small and carry hairs on them. Some of the collected samples were fixed in 70% ethanol for anatomical studies. Other plant samples were dried for morphological observations and included in the herbarium collection of Celal Bayar University Department of Biology (CBAH). The root, stem and leaf parts of both species were examined comparatively and differences were determined. When looking at the root structures of the two taxa, the cortex covers a narrow area under the single-row epidermis and the vascular tissue covers a very large area. In the stem structures of the taxa, the cortex is in a narrow area and there are single-row vascular bundles. The leaf sections of the two taxa have prominent cover hairs at the ends. The results are shown with photographs and tables.