Atıksulardan azot gideriminde son 15 yıl ve yeni eğilimler
Last 15 years and new trends in nitrogen removal from wastewater
- Tez No: 568343
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM KOCADAĞİSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde giderek artan çevre kirliliğine bağlı olarak artan su kirliliği gelecekte canlılar için içme ve kullanma suyu erişimini kısıtlayacak boyutlara gelmektedir. Su kirliliğine neden olan en yaygın ve etkili maddeler grubundan birisi de azotlu maddelerdir. Bu çalışmada, son 15 yılda literatürde yayınlanmış olan azotlu madde giderimiyle ilgili makaleler incelenmiş olup, bu çalışmalar atıksu arıtımında kullanılan azotlu madde giderim proseslerine göre sınıflandırılmış ve değerlendirilmiştir. Çalışma süresince göze çarpan en önemli nokta son 10 yılda bu konu üzerine yapılan çalışmaların sayısındaki büyük artış ve daha çok, az çamur üreten, ekonomik ve işletme stabilitesine sahip çalışmalar üzerinde durulduğudur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, due to the increasing environmental pollution, increasing water pollution is reaching to the extent that will restrict access to drinking and potable water for living things in the future. Nitrogenous substances are one of the most common and effective substances that cause water pollution. In this study, articles related to nitrogenous removal have been examined in the last 15 years and these studies have been classified and evaluated according to nitrogenous removal processes used in wastewater treatment. The most important point during the study is the increase in the number of studies on this subject in the last 10 years and rather the studies that produce less sludge and which have economic and operational stability.