Investigating phylogeographic structure of the oakgall wasp Andricus tomentosus in Turkey using CYT Bgene and ITS2 region sequences
Gal arısı Andricus tomentosus'un Türkiye'dekifilocoğrafik yapılanmasının sitokrom b geni ve ITS2bölgesinin dizilenmesi yoluyla araştırılması
  1. Tez No: 568342
  2. Yazar: OMAR A. DANSO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP MUTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Pek çok tür bitkilerde gal adı verilen yapıların oluşumunu sağlayarak gallerden besin temin ederek ve korunaklı bir yerde gelişimini sürdürme yeteneği kazanmıştır. Meşelere zorunlu parazit bir tür olarak kabul edilen Andricus tomentosus eşeysiz jenerasyon gallerini Quercus seksiyonundan meşelerde oluşturur. Çalışma materyali olan türün galleri Türkiye'den 12 farklı lokasyondan toplandı. Bu tez çalışmasında A. tomentosus türünün genetik çeşitliliği ve mevcut çeşitliliğin coğrafik dağılımı, populasyonların geçirmiş olduğu muhtemel genişleme ve daralma olayları, ana soy hatlarının ayrışma zamanları ve genetik çeşitliliğin bugünkü dağılımına neden olan muhtemel olayların araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, mitokondriyal DNA sitokrom b geninin 433 baz çiftlik bir kısmı ile nüklear genomdan ITS2 bölgesinin tamamı çoğaltılmış ve dizilenmiştir. Dizilenen 120 bireyden 36 haplotip ve 11 alel belirlenmiştir. Veriler A. tomentosus türünün Türkiye'deki popülasyonlarında orta, hatta yüksek sayılabilecek bir genetik çeşitliliğin olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, nükleotid çeşitliğiyle karşılaştırıldığında yüksek haplotip çeşitliliği türün geçmişte genişleme gösterdiğine işaret etmiştir. Türün filogenetik ve filocoğrafik yapılanmasını araştırmak için yapılan ML, MP ve Bayesian analizleri haplotiplerin bazı gruplamalar oluşturduğu ortaya koymuştur. Moleküler saat uygulamasının da yapıldığı analizler A. tomentosus türünün dış grup türlerden Miyosen döneminde ayrıldığına işaret etmiştir. Bu ayrışmayı takip eden bazı olaylar derin ayrışmalara ilave olarak daha orta ve yakın zaman farklılaşmaları olduğunu da göstermektedir. Genel olarak bu tez çalışması ile elde edilen bulgular A. tomentosus türünün geçmişteki dalgalanmalardan özellikle de son dönem olaylarından etkilendiğine işaret etmektedir
Özet (Çeviri)
Many species have evolved the ability to redirect plant growth and development to result a unique structure called galls, which provide gall inducing organisms with unique protection and food. Andricus tomentosus as an obligate parasitic gall wasp species forming its asexual generation galls in the section Quercus oaks were collected from 12 localities across Turkey. This thesis is designed to investigate and reveal genetic variation and its geographic distribution, population changes through expansion and contractions, divergence times between major lineages, as well as the possible reasons for the current distribution of genetic diversity. For these purposes, a 433 base pairs of mitochondrial DNA cytochrome b gene and the entire ITS2 region from nuclear genome were amplified and sequenced. All sequences generated 36 mtDNA haplotypes and 11 ITS2 alleles. Intermediate to high genetic variation was detected in A. tomentosus populations in Turkey. In addition, the higher diversity of haplotypes and lower diversity of nucleotide is an indication of population expansion. ML, MP, and Bayesian inference to reveal phylogenetic and phylogeographic structure of the species in Turkey also revealed that there is a geographical haplotype grouping. Application of molecular clock showed that the splitting of A. tomentosus from the outgroup species took place during the Miocene Epoch. Subsequent diversifications seem to have taken place within the species creating deep to intermediate to relatively shallow splits in A. tomentosus species in Turkey. The overall findings of this thesis revealed that factors such as paleoenvironmental changes and paleoclimatic oscillations have impacted their imprints on A. tomentosus in Turkey