Farklı dozda uygulanan leonardit'in kirazda verim ve kalite kriterlerine etkisi
The effects of application of leonardite in different doses on yield and quality criterias of cherry
- Tez No: 568359
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma, Leonardit'in kirazda verim ve bazı kalite kriterlerine ve toprakta, verimlilik parametrelerine etkisini belirlemek amacı ile Manisa İli Salihli ilçesi Kemer Mahallesi AA Grup Besi ve Tarım Ürünleri Anonim Şirketine ait kiraz bahçesinde 2016 üretim sezonunda yürütülmüştür. Test bitkisi olarak, İhracatta ve sofralık olarak tüketimde Türkiye de önemli bir yeri olan ziraat 0900 kiraz çeşidi seçilmiştir. Kullanılan leonarditin özellikleri: pH'sı 6-7, Organik madde miktarı %42, Hümik + Fülvik asit oranı %40 ve nem içeriği %30 'dur. Araştırma, tesadüf parselleri deneme deseninde 3 tekerrürlü, 4 doz (0 - 2 - 4 - 8 kg.ağaç-1) ve toplam 12 parsel olarak kurulmuştur. Her parselde 25 ağaç bulunmakta olup toplamda 300 ağaçta uygulama yapılmıştır. Araştırmada yaprak örnekleri çiçeklenmeden 8 - 12 hafta sonra o yılın sürgünlerine ait gelişimini tamamlamış yapraklar sapıyla birlikte, meyve örnekleri hasatta, toprak örnekleri ise hasattan sonra alınmıştır. Meyvelerde verim, kalite ve bazı kimyasal özelliklere, yapraklarda makro ve mikro element seviyelerine, topraklarda ise verimlilik parametrelerine bakılmıştır. Belirlenen sonuçlar varyans analizi ile değerlendirilmiş, uygulamalar arsındaki farklar LSD testi ile %1 hassasiyetle gruplandırılmıştır. Araştırmada kullanılan parametrelerin çoğunda belirlenen değerler doz artışlarına bağlı olarak artığı ve en etkili dozun 8 kg.ağaç-1 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research aims to determine the effect of Leonardit on cherry yield and some quality criteria and the efficiency parameters of the soil. This research was carried out in the cherry garden of the AA Grup Fattening and Agricultural Products Corporation in Manisa Province, Salihli District, Kemer Neighborhood in 2016 production season. As a test plant, agriculture 0900 cherry variety, which has an important place in the exports and edible consumption of Turkey, was selected. The characteristics of the leonarditis used are: pH is 6-7, the amount of organic matter is 42%, the rate of humic-fulvic acid is 40% and the moisture content is 30%. The research was established in the experiment pattern of 3 repetitive, 4 doses (0-2-4-8 kg ağaç-1) and a total of 12 randomly selected parcels. There were 25 ağaçs in each parcel and a total of 300 ağaçs were used in research. In this research, the leaf samples were taken with leaf stems of recent year's completely developed shoots, after 8-12 weeks from flowering, fruit samples were taken in harvest season and soil samples were obtained after harvest season. Yield, quality and some chemical properties of fruits; macro and micro element levels of leaves and efficiency parameters of soils were examined. The determined results were evaluated with variance analysis, the differences in applications were grouped by LSD test with 1% sensitivity. It was determined that values were increased depending on the dose increase and the most effective dose was 8 kg ağaç-1, in most of the parameters used in the study.