Sermaye yapısı seçimlerinin belirleyicileri MIMIC model ve PLS yaklaşımı
Determinants of capital structure choices MIMIC model and PLS approach
- Tez No: 568358
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ERAY ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez çalışmasında, sermaye yapısı seçimlerinin belirleyicileri incelenmiş MIMIC ve PLS metotları kullanılarak bu belirleyicilerin sermaye yapısı üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada BİST' te ve İMKB'de işlem gören 167 şirketin 2008-2017 yılları arasındaki verileri toplanmıştır. Bu veriler kullanılarak sermaye yapısı üzerinde etkisi olduğu düşünülen 11 değişken hesaplanmıştır. Büyüklüklerine ve sektörlerine göre gruplandırılarak toplam 9 model kurulmuştur. 9 modelden ilki tüm şirketlerin yer aldığı ana modeldir. Sonraki 4 model şirketlerin faaliyet gösterdiği sektörlere göre gruplandığı, son 4 model ise şirketlerin büyüklüklerine göre gruplandırılarak oluşturulan modellerdir. Şirketlerin ayrı ayrı modellenerek analizlerin tekrarlanması ile sermaye yapısı incelemesine daha homojen bir yaklaşım hedeflenmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre değişkenlerin hangilerinin sermaye yapısı üzerinde daha etkin olduğu ve bunların hangi finansal teori ile uyum gösterdiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the determinants of capital structure choices were investigated and effects of these determinants on capital structure were figured through MIMIC and PLS methods. The data was collected from 167 companies, which were trading in BIST and ISE between 2008 and 2017. Using this data, 11 variables, which were thought to have an effect on capital structure, were calculated. 9 models have been established in accordance with groupings by size and by sector. The first group of the 9 models involves the main model in which all companies take part. The next 4 models are grouped according to the sectors in which the companies operate, and the last 4 models are grouped according to the size of the companies. In order to achieve a more homogeneous approach to capital structure analysis, a repeated analysis was applied by modeling the companies separately. Such basic points as which of the variables are more effective on the capital structure and with which financial theories they are in conformity are determined in accordance with the results of these analyses.