Mardin yöresinde küçükbaş hayvan barınaklarının yapısal yönden araştırılması ve geliştirilmesi
Searching and developing sheep barns constretively in Mardi̇n
  1. Tez No: 568414
  2. Yazar: MEHMET ŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN İSMAİL TUYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılan çalışmada Mardin yöresinde küçükbaş hayvan barınaklarının yapısal yönden mevcut durumunun araştırılması amaçlanmıştır. Mevcut koşullar dikkate alınarak yürütülen çalışmada 2019 yılında toplam 77 adet işletmede anket çalışması yapılmış ve araştırma sonuçlarına göre bölgeye uyumlu ağıl sistemleri tasarlanmıştır. Araştırmada Neyman yöntemi kullanılarak %95 güven aralığıyla ve %0.5 hata payına göre örnek alınacak işletme sayısı belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin işlenmesinde Excel bilgisayar yazılımı, ağıl proje çiziminde AutoCAD ve İdeCAD 8 bilgisayar programlarından yararlanılmıştır. İşletme sahiplerinin yarısından fazlası (%55.8) hayvancılığın yanında bitkisel üretimle de uğraşmaktadır. Barınakların taşıyıcı sistemlerine göre %76.6'sı yığma yapı, %23.4 karkas yapıdadır. Barınakların yığma yapılarında taşıyıcı sistem malzemesi genellikle briket (%62.7), karkas yapılarda ise taşıyıcı sistemlerin malzemesi % 50 oranında çelik kullanılmıştır. Barınakların %29.9'unda herhangi bir çatı sistemi kullanılmamaktadır. Çatı sistemi olan barınakların ise %11.7'si tek eğimli ve %2.6'sı beşik çatıdır. Çatı örtü olarak, %7.4 ahşap ve ahşap ürünleri, %51.9 toprak, %14.8 plastik , %20.4 beton ve %5.6 metal malzeme kullanılmıştır. Barınakların %20.8'i beton, %10.4'ü sıkıştırılmış toprak ve %63.6'sı doğal zemin üzerine kuruludur. Yemlikler çoğunlukla sac, beton, plastik ve ahşap malzemeden yapılmıştır. Suluklar ise ağırlıklı olarak sac malzemeden (%46.8) oluşmaktadır. İşletmelerin genelinde banyoluk, hasta hayvan bölmesi, doğum bölmesi, kuzu bölmesi, oğlak bölmesi, süt sağım bölmesi bulunmamaktadır. Barınakların %59.7'sinde yapay, %40.3'ünde ise doğal aydınlatma kullanılmaktadır. Barınakların %70.1'i doğal havalandırma özelliğe sahiptir. Çalışmada, sonuç olarak 300 baş kapasiteli küçükbaş hayvan barınağı projelendirilmiştir. Depo, ofis ve kuzu bölmesi kapalıdır. Dinlenme alanı üzeri sundurma çatı ile örtülü olup diğer kısımlar tamamen açık sistemlerden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the present situation of the ovine animal shelters from the structural direction in Mardin region. In this study taken into consideration of the existing conditions, a total of 77 survey were conducted in 2019 and according to the results of the research designed compatible corral systems. The Neyman method was used to determine the 95% confidence limit and the 50% error level. To processing of the data obtained from the enterprises were used Excel computer software and the corral project were done using AutoCAD and IdeCAD 8. More than half of enterprises (55.8%) deal with both livestock and plant production. According to the conveyor system of shelters, 23.4% of the corral are carcass and 76.7% are stacked. At the stacked structures of shelters, conveyor system equipment was used of briquette (62.7%), at the carcass structures, conveyor system equipment was used 50% of steel. 29.9% of the enterprises have no roof system. The roofs which were of the belonging to the enterprises with the roof systems are 11.7% single sloped roof and 2.6% cradle roof. As roof covering, it is used 7.4 % of wooden, 51.9 % of earth, 14.8 % of plastic, 20.4 % of concrete and 5.6 % of metallic.20.8 % of shelters are founded on concrete, 10.4 % on rammed earth, and 63.6 % on natural floor. Feedboxes are widely made of concrete, sheet metal, plastic and wooden. Drinking bowls generally consist of (46.8%) sheet metal. The enterprises usually have bath, sick animal section, birth section, lamb section, goat section and milking parlor. It is used artificial lightining in 59.7 % of shelters and natural lightining in 40.3 % of shelters. 70.1 % of shelters have natural ventilation feature. In this study, as a result, it is designed an ovine animal shelter which contains 300 ovine animals. Store house, office and lamb section are covered. Resting place is covered with pentroof and other parts completely consist of uncovered systems.