Şanlıurfa yöresinde çim bitkisi yetiştiriciliğinde toprak altı damla sulama sistemlerinin kullanabilme olanakları
Possibilities of using subsurface drip irrigation systems in grass plants grown in Şanliurfa
- Tez No: 568413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN İSMAİL TUYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Şanlıurfa yöresinde 2017 Mayıs – 2018 Ağustos ayları arasında yürütülen çalışmada, çim bitkisinin 15 cm kök derinliğine döşenen toprak altı damla sulama laterallerinin çim bitkisindeki yeşil ve kuru ot verimine (m2gr-1), yaprak su içeriğine, klorofil miktarına etkileri ve ekonomik analizinin (elektrik, işçilik ve benzin masraflarının) belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme, Class A Pan'dan okunan buharlaşma miktarının %50'si (T1), %75'i (T2), %100'ü (T3), %125'i (T4) ve %150'sinin (T5) sulama suyu olarak uygulandığı, 2 metre uzunluğunda 1 metre genişliğinde 5 konu 3 tekerrür olarak oluşturulmuştur. Çalışmanın klorofil analiz sonuçlarına göre, tüm konular her iki dönemde istatistiksel olarak farklı gruplarda yer almıştır. Çalışmanın her iki döneminde klorofil değeri en düşük T1, en yüksek T5 konularından elde edilmiştir. Sulama konularının yaprak su içeriği sonuçlarına göre, denemenin ilk döneminde T1 konusu hariç diğer tüm konular istatistiksel olarak aynı grupta yer almıştır. Denemenin ikinci döneminde ise, T3 konusuna göre, T1, T2 ve T5 konuları istatistiksel olarak farklı, T4 konusu ise aynı grupta yer almıştır. Yaprak su içeriği en düşük T1 konusundan en yüksek T5 konusundan elde edilmiştir. Çalışma dönemlerinin yaş ağırlık analiz sonuçlarına göre konular arasında TUKEY testinde farklılık görülmemiştir. Fakat sulama konuları arasında çalışma dönemlerinin ortalamasına göre yeşil ot verimi en yüksek T5, en düşük T1 konusundan elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen verilere göre; toprak altı damla sulama sisteminin çim bitkisinde verimi arttırdığı ve Şanlıurfa yöresinde kullanımının uygun olduğu görülmüştür. Şanlıurfa yöresinde çim bitkisine Class A Pan'dan okunan değerin %75'nin sulama suyu olarak uygulanması ile istenilen çim kalitesine ulaşılabildiği görülmüştür. Sulama konularına göre en ekonomik T1 konusu olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study conducted between May 2017 and August 2018 in Sanlıurfa region, subsurface drip irrigation laterals were laid at a root depth of 15 cm of the grass plant. The aim of this study was to determine the effect of these laterals on green and dry grass yield (m2gr-1), leaf water content, chlorophyll amount and economic analysis (electricity, labor and gasoline costs) in grass plant. The work was carried out with using 50% (T1), 75% (T2), 100% (T3), 125% (T4) and 150% (T5) of the evaporation amount, read from Class A Pan, as irrigation water. The experiment was composed of 5 subjects and 3 repetition, 2 meters long and 1 meter wide.According to the chlorophyll analysis results of the study, all subjects statistically took part in different groups in both periods. In the both periods of the study, the lowest chlorophyll value was obtained from the T1 subject while the highest one in the T5 subject. According to the results of the leaf water content of the irrigation subjects, with the exception of T1 subject, all subjects were statistically in the same group in the first period of the experiment. In the second period, compared to T3 subject; T1, T2 and T5 subjects were statistically in the different group while T4 subject was in the same group. The lowest leaf water content was obtained from the T1 while the highest content was from the T5. The results of age-weight analysis of the study periods did not differ between subjects in the TUKEY test. However, the highest green grass yield was obtained from the T5 and the lowest one was was from the T1 when looked at the averages of growth periods of the irrigation subjects.According to the data obtained in the study, first and foremost, it has been seen that the subsurface drip irrigation system increases the yield in grass plant and the irrigation system seems suitable to use in the Sanlıurfa region. Moreover, it has been seen that if 75% of the evaporation value read from Class A Pan is applied as irrigation water, the desired grass quality can be achieved in the region. Furthermore, compared to the other irrigation subjects, the T1 was determined as the most economical one.