Tek satıcılık sözleşmesi
Exclusive dealership agreement
- Tez No: 568422
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Yasal bir düzenlemeden yoksun olması sebebiyle isimsiz sözleşmelerden biri olan tek satıcılık sözleşmesinin bütün yönleriyle incelendiği bu çalışmada, sözleşmenin ortaya çıkışından başlayarak taraflar arasındaki ilişki detaylı olarak irdelenmiş, sonrasında da sözleşmenin sona ermesine kadar olan süreci detaylıca ele alınmıştır. Kendisine özgü yapısı sebebiyle birçok sözleşmeden farkları bulunan ancak bazı benzerlikleri sebebiyle de birçok sözleşme ile karıştırılan tek satıcılık sözleşmesi, özel bir ilgiyi hak etmektedir. Türk Hukuk Doktrini'ne tek satıcılık sözleşmesi ve çalışmada incelenen diğer sözleşmeler açısından faydalı olmayı hedeflenerek hazırlanmış bu çalışma, ek olarak Türk Hukuk Doktrini'nde yer alan tek satıcılık sözleşmesine ilişkin diğer çalışmalardaki belirsiz hususları da giderme gayesindedir
Özet (Çeviri)
In this thesis, exclusive dealership agreement, regarded as an innominate contract due to being deprived of a legal regulation, is examined in detail from its conclusion to its extinction together with the relation between parties. As a result of its certain resemblances exclusive dealership agreement which deserves a special interest, has been confused with quite a few different contract, whereas it has a unique characteristic differing from other contracts. Aiming to be beneficial for Turkish Law Doctrine in terms of exclusive dealership agreement and the other contracts examined here, this thesis is prepared. Moreover, its purpose is to remove uncertainties in the previous researches in respect of excluisve dealership agreement in the Turkish Law Doctrine.