Danişmendnâme'de geçen dinî motifler
Religious motifs in Danişmendnâme
- Tez No: 568458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SERDAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
XI. yüzyılda İç Anadolu'da Bizans'a karşı yaptığı fetihlerde şöhret bulan ve bu bölgede kendi adı ile anılan bir devlet kuran Dânişmend Gazi'nin fetih menkıbelerinden oluşan destansı esere Dânişmendnâme denir. Türklerin Anadolu'yu fethini anlatan destanlardan olan Dânişmendnâme Türk kültür ve medeniyetine ışık tutması açısından üzerinde durulması gereken önemli kaynaklardan biridir. Bu tezde çalışmanın ana konusu ve bu önemli kaynağın oluşmasında başkarakter olan Dânişmend Gazi ve Anadolu'da kurduğu devletin dini motiflerini ve dini tutumlarını ağırlıklı olarak inceleyeceğiz. Ayrıca çalışmanın ana konusunun daha iyi anlaşılması için onunla bağlantılı olan hususlara da açıklama getirilecektir.
Özet (Çeviri)
The epic work of Danişmend Gazi, who found fame in the conquests against Byzantium in Cental Anatolia in the XI. Century and established a state named him in this region is called Danişmendnâme. Dânişmendnâme, one of the epics about the Turkish conquest of Anatolia, is one of the important sources that should be emphasized in terms of shedding light on Turkish culture and civilization. In this thesis, We will mainly examine the religious motives and religious attitudes of the main subject of the study and the main character Dânişmend Gazi and the state he founded in Anatolia. Therewithal, It will also provide an explanation of the issues associated with it to better understand the main topic of the study.