Balıkesir merkez ilçesindeki kamu yapıları (19. yüzyıl-20. yüzyıl başı)
Public structures in Balıkesir central district (19th century-early 20th century)
  1. Tez No: 568506
  2. Yazar: NURGÜL ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE ÖZLEM ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Anadolu'da Batılılaşma hareketleriyle başlayan özellikle Tanzimat'ın ilanıyla hız kazanan yapılaşma hareketleri, 20. yüzyılın başına kadar devam etmiştir.Balıkesir'de 18. yüzyıla kadar devam eden geleneksel mimari birikim 1839 yılından sonra kendini Batılı tarzda yapılan mimari eserlere bırakmıştır.Balıkesir'de 1840 yılında yapılan Eski Belediye Binası, kentte 19. yüzyılda inşa edilen modern kamu yapılarının temelini atmıştır.Bu dönemde; eğitim alanındaki Balıkesir Sultan-i İdadisi (1895), sağlık yapısı olan Gureba Hastanesi (1895), kentin simgesi olan Hamidiye Saat Kulesi (1901) başta olmak üzere daha birçok yapı ile Balıkesir'de mimari dönüşüm sürdürülmüştür. Çalışma kapsamında;1800 yılından 1915 yılına kadar geçen süreçte, Balıkesir'in merkezinde inşa edilmiş ,günümüze ulaşan ve ulaşmayan kamu yapıları ele alınmıştır.Yapılar çalışma içerisinde kronolojik sıra ile incelenerek; plan şeması, mimari üslubu, estetik programı gibi özellikleri ile değerlendirilmiş, bu dönemde başka şehirlerde inşa edilen kamu yapıları ile benzer ve farklı yönleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Beginning with the Westernization movements in Anatolia, especially the construction movements that accelerated with the declaration of Tanzimat continued until the beginning of the 20th century. The Old Town Hall, built in 1840, laid the foundation for modern public buildings built in the city in the 19th century. Balıkesir Sultan-i İdadisi (1895), Gureba Hospital (1895), Hamidiye Clock Tower (1901), which is the health symbol of the city, continued the architectural transformation in Balıkesir. Within the scope of the study, public buildings that were built in the center of Balıkesir from the period of 1800 to 1915 and which have survived to the present day are discussed.The structures were examined in chronological order; plan scheme, architectural style, aesthetic program.