Türkiye'de okul öncesi eğitim kurumları ve ebeveynlerin bu kurumlara ilişkin beklentileri
Expectations regarding these institutions and parents preschool educational institutions in Turkey
  1. Tez No: 585487
  2. Yazar: ESRA UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ERGÜN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada okul öncesi eğitim kurumlarının önemi ve bu kurumlarda eğitim alan çocukların nasıl bir gelişim ve değişim sergileyeceği, aynı zamanda ebeveynlerinin de bu eğitimden nasıl bir beklenti içerisinde oldukları ve okul öncesi eğitime ne derece katıldıklarının araştırılması amaçlanmıştır. Okul öncesi eğitim sektörü hem kar amaçlı hem de kar amacı gütmeyen kurum veya kuruluşların faaliyet gösterdiği bütün ülkelerde önemli sektörlerden biridir. Gelişmiş ülkelere ek olarak (Türkiye gibi hızla gelişen ülkeler de dahil ) birçok ülkede kamu eğitim kurumları yanında özel eğitim kurumları da eğitim sektöründe önemli bir yer tutmaktadır. Özel sektörde pazarın sınırlılığından, kamu kurumları açısından ise kendilerinden beklenen kamu hizmetlerini belirlenen standartlarda yerine getirme gerekliliğinden kaynaklanan bir rekabete ek olarak; kamu ve özel sektör kurumları arasında da bir rekabet söz konusudur. Böyle bir ortamda kurumların başarılı olabilmesi ve faaliyetlerine devam edebilmesi için“eğitim kurumlarının nasıl olması gerektiği ve ebeveynlerin bu kurumlardan nasıl bir beklenti içerisinde oldukları”önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; özel ve kamu okul öncesi eğitim kurumlarının ve ebeveynlerin beklentilerinin hem işletme hem de birey bazında ele alınarak değerlendirilmesidir. Bu amaçla 2018-2019 eğitim öğretim yılı temel alınarak Hakkari İli, Merkez İlçesi Sümbül anaokulu çalışanları ve öğrenci velileri ile Balıkesir İli, Karesi ilçesinde bulunan 23 Nisan İlkokulu anasınıfı çalışanlarına ve öğrenci velilerine anket çalışması yapılmıştır. Okul öncesi eğitim hizmeti tüketicisinden ve eğitimcilerden elde edilen sonuçlar istatistiksel tekniklerle de desteklenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, it is aimedtoinvestigatetheimportance of pre-schooleducationinstitutionsand how children can geteducation in theseinstitutionsand how theyexpecttheirparentstoattendpre-schooleducation. The pre-primary education sector is one of the important sectors in all countries where both profit and non-profit organizations are active. In addition to the developed countries (including rapidly developing countries such as Turkey) as well as public educational institutions in many countries, private educational institutions also have an important place in the education sector. In addition to the competition in the private sector, which is due to the necessity of fulfilling the public services that are expected of the public institutions in terms of the defined standards; There is also competition between public and private sector institutions. In such an environment, it is important how educational institutions should be in order to enable organizations to be successful and to continue their activities. The aim of this study is; private and public pre-school educational institutions and parents' expectations as well as business and individual-based. Hakkari Province, Central District Sümbül nursery school and the parents of the students and in the Karesi district of Balıkesir 23 Our experiences from our pre-school education services and educators have been supported by techniques.