Hürriyet Gösteri dergisinde edebiyat içeriği: 1980-2014
Literature content in Hürriyet Gösteri magazine: 1980-2014
- Tez No: 568505
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1025
Özet
Bu çalışmada Aralık 1980'de yayın hayatına başlayan Hürriyet Gösteri dergisinin 1980-2014 yılları arasında yayınlanan sayılarının edebiyat içeriğinin türlere göre listelenmesi ve sayının içeriğinden hareketle ele alınan her sayıların tanıtımı amaçlanmıştır. Hem sanat hem de edebiyat odaklı yaklaşımı ile sanata bütüncül bir pencereden bakan dergi, askerî darbe sonrası şekillenen edebiyat dünyasında belirleyici bir rol üstlenerek farklı kuşak yazar ve şairlerini bir araya getiren en önemli edebî mecralardan biri olma özelliğini göstermektedir. Bu çalışmadan hareketle Hürriyet Gösteri dergisinin ilk sayısından beri edebiyat dünyasında var olan kimliğinin günümüz okuruna tanıtılması, derginin çıkış amacının tespit edilmesi, dergiyi diğer çağdaşlarından farklı kılan yönlerine vurgu yapılması, sayıların tanıtılması ile de derginin Türk edebiyatı tarihindeki yerinin tespit edilmesi ve dergi incelemeleri çalışmalarına katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to list the literary content of the Hürriyet Gösteri magazine issues -the magazine was first published on December 1980- from 1980 to 2014 according to the genres and to promote each issue based on its content. The magazine, which viewes art with a holistic perspective by integrating its approach that is focused on both art and literature, assumes a determinant role in the world of literature after the military coup. It has the characteristics of one of the most important literary mediums since its brings writers and poets from different generations together. The aim of this research is to promote Hürriyet Gösteri's ever present identity in the literary world to the contemporary reader, to determine the purpose of its publication, to emphasize its distinctive characteristics that surface when compared to other magazines of the era, to identify where this magazine stands in the history of Turkish literature by promoting its issues and to contribute to magazine studies.